Porady

Ile zapłacisz za ułożenie kostki brukowej w 2022 roku?

Ile zapłacisz za ułożenie kostki brukowej w 2022 roku?

W tym roku ceny materiałów budowlanych i usług będą wzrastać z dwóch powodów. Po pierwsze, ogólnoświatowej inflacji wywołanej pandemicznymi opóźnieniami w łańcuchach dostaw. Po drugie, z powodu wzrostu cen paliwa wywołanych wojną na Ukrainie. Dlatego przed zamówieniem ekipy brukarzy sprawdź dokładnie aktualne ceny wszystkich niezbędnych materiałów i usług oraz stwórz kompleksowy kosztorys.

Układanie kostki brukowej będzie wymagać od Ciebie przeprowadzenia następujących prac:

– Korytowania, czyli usunięcia ziemi na głębokość 20-50 cm w miejscach, gdzie będzie ułożona kostka;
– Osadzenia krawężników – krawężniki będą oddzielać wybrukowaną przestrzeń od trawnika i zapobiegną wrastaniu trawy w spoiny między kostką (koszt od ok. 30 zł/mb);
– Wykonania podbudowy – do wcześniej otoczonego krawężnikiem koryta należy nawieźć żwiru lub tłucznia (koszt od ok. 10-20 zł/m²) lub piasku zmieszanego z cementem (koszt od ok. 15-30 zł/m²) i odpowiednio go ubić. Ta warstwa będzie odpowiedzialna za stabilność wybrukowanej powierzchni i odprowadzanie wody;
– Wysypania podsypki, czyli piasku, na którym brukarze będą osadzać kostkę (koszt od ok. 15 zł/m²);
– Ułożenia kostki – zaczynając od brzegów, dokłada się po prostu kolejne kostki. W razie potrzeby wbija się kostkę w głąb piasku gumowym młotkiem lub dosypuje piasku, kiedy poziom w danym miejscu jest zaniżony. Ten etap układania kostek brukowych nie wydaje się nazbyt skomplikowany. Jednak ułożenie wzorów lub innych skomplikowanych kształtów będzie trudniejszym i droższym zadaniem.
– Spoinowania, czyli wypełnienia wszystkich luk pomiędzy kostkami brukowymi piaskiem i polania całości wodą, aby złączył wszystkie elementy ułożonej powierzchni.

Każdy z powyższych etapów wiąże się co najmniej z kosztem zakupu kostki brukowej, żwiru, piasku i krawężników. Jeśli zdecydujesz się własnoręcznie wykonać wszystkie wymienione powyżej prace, będziesz musiał doliczyć do nich koszt wynajmu zagęszczarki (od ok. 100 zł/dzień) i pracy koparki (koszt od ok. 120 zł/h).

Jeśli jednak postanowisz zlecić ułożenie kostki firmie brukarskiej, to oczywiście koszt całości będzie dużo większy. A w przypadku trudnych terenów będziesz musiał doliczyć jeszcze koszty instalowania drenażu czy nawet zamówienia usług geodezyjnych. Zwróć też uwagę na cenniki firm brukarskich, gdyż mogą osobno naliczać stawkę za godzinę pracy ekipy, wynajęcie sprzętu (koparki, zagęszczarki) i oczywiście dojazd.

Ile kosztuje ułożenie kostki brukowej w 2022?

Uśrednione koszty samego układania kostki brukowej w tym roku będą kształtować się na poziomie:

– Ułożenie kostki brukowej betonowej (kwota obejmuje samą robociznę) waha się pomiędzy 30-65 zł/m². Tak, to duża rozbieżność cenowa, ale wszystko zależy od rozmiaru i rodzaju kostki betonowej oraz od województwa, w którym mieszkasz – najwyższe ceny będą oczywiście w województwie mazowieckim.
– Ułożenie kostki granitowej to koszt od ok. 60 zł/m² w zależności od rozmiaru kostki i województwa.
– Ułożenie kostki brukowej przemysłowej to koszt zaczynający się od ok. 90 zł/m². Dodatkowo przygotowanie podłoża pod tego rodzaju nawierzchnię będzie wymagało odpowiedniego utwardzenia, którego wykonanie będzie kosztować od ok. 30 zł/m².
– Ułożenie kostki brukowej we wzory będzie kosztować odpowiednio więcej – od ok. 90 zł/m².

Ułożenie kostki brukowej to spory wydatek. Dlatego, zanim przystąpisz do działania, zapoznaj się z ofertą online kilku firm brukarskich, które bezpłatne stworzą dla Ciebie kosztorys. W ten sposób poznasz szacunkowy koszt wszystkich prac związanych z ułożeniem na Twojej posesji kostki brukowej Firmy Jadar w 2022 roku – https://jadar.pl/.

Similar Posts