Majsterkowanie

Arduino Leonardo – tania płytka rozwojowa o dużych możliwościach

Minikomputery oparte o mikrokontrolery stosowane są już w niemal każdej dziedzinie życia – od hobbystycznych projektów DIY, przez Przemysł 4.0, a kończąc na elektronice użytkowej RTV/AGD. Jedną z ciekawszych propozycji w tym segmencie jest płytka Arduino Leonardo.

 

Serce Arduino Leonardo, czyli zaawansowany mikrokontroler

Płytka rozwojowa Arduino Leonardo została wyposażona w mikrokontroler bazujący na układzie ATmega32u4 taktowany zegarem o częstotliwości 16 MHz oraz 20 cyfrowych pinów typu wejście/wyjście. Dodatkowo 7 z nich może być wykorzystywanych jako 12 przyłączy wyjścia PWM, a kolejne 7 jako wejścia analogowe. Oprócz tego Arduino Leonardo posiada 32 kB pamięci podręcznej Flash, 1 kB EEOROM, a także 2,5 kB pamięci SRAM.

Parametry Arduino Leonardo w teorii nie wydają się jakoś szczególnie potężne, ale w praktyce są w zupełności wystarczające do sterowania zasilaniem wszelkiego rodzaju silników krokowych, siłowników liniowych lub innych urządzeń zewnętrznych.

 

Niespotykana energooszczędność, jaką zapewnia Arduino Leonardo

Minikomputer Arduino Leonardo działa, wykorzystując napięcie wynoszące 5 Voltów, chociaż płytka sama w sobie może być zasilana prądem od 7 V do 12 V przy pomocy standardowego złącza DC 5,5 x 2,1 mm. Płytka do działania wymaga około 50 mA, a każde z jej złączy jest w stanie dostarczyć do 40 mA, dla obsługiwanego przez nie urządzenia. Parametry te w zupełności wystarczają do konstruowania rozbudowanych projektów o złożonej logice.

Dodatkowo ze względu na swoją energooszczędność Arduino Leonardo może z powodzeniem być zasilane przy pomocy powerbanka lub baterii litowo-jonowych lub litowo-polimerowch. Płytka może być również zasilana przy pomocy klasycznego portu microUSB o wydajności dochodzącej do 500 mA.

 

Łatwe kodowanie płytki

Programowanie Arduino Leonardo odbywa się przy pomocy oprogramowania dostarczanego przez producenta. Wystarczy tylko pobrać je na dysk swojego komputera, uruchomić, a następnie rozpocząć kodowanie.

Dodatkowo Arduino Leonardo umożliwia proste ładowanie nowego kodu – bootloader został zaprojektowany w ten sposób, by można było go aktywować poprzez wgranie nowego oprogramowania do pamięci minikomputera. Resetowanie odbywa się w momencie, w którym zostanie otwarty port CDC / COM na kanale 1200. W efekcie resetowany jest układ procesora, a następnie przez 8 sekund można swobodnie korzystać z aktywnego bootloadera.

 

Co można skonstruować przy pomocy płytki Arduino Leonardo

Minikomputery z rodziny Arduino Leonardo umożliwiają budowanie zaawansowanych urządzeń. Jednym z ciekawszych projektów opracowanych przez społeczność elektroników jest budowa pilota do obsługi prezentacji multimedialnych. Do zrealizowania go, oprócz samego Arduino Leonardo, potrzebny będzie zwykły pilot TV, a także sensor podczerwieni.

Programowanie płytki rozwojowej jest bardzo proste, dzięki czemu poradzą sobie z nim nawet osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z minikomputerami. Wystarczy tylko pamiętać, by prawidłowo odczytać i zakodować na Arduino Leonardo odpowiednie przyciski znajdujące się na pilocie. I tak po kilkudziesięciu minutach spędzonych na kodowaniu można bardzo niskim kosztem uzyskać praktyczny przyrząd, który pomoże w prowadzeniu każdej prezentacji.

Similar Posts