Nie wyobrażamy już sobie życia bez prądu. Od niego zależy działanie sprzętu AGD, sprzętu elektronicznego oraz elektronarzędzi. Co jednak zrobić, gdy w naszej okolicy często dochodzi do awarii linii energetycznej? Najlepiej zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy, który pomoże przetrwać do momentu usunięcia awarii. Agregaty prądotwórcze mają jednak szersze zastosowanie. Mogą zapewnić zasilanie na działce, w domku letniskowym, gdzie nie ma podłączenia do sieci energetycznej. Bardzo często wykorzystywane są także przy budowie domu jednorodzinnego, zwłaszcza we wczesnej fazie, gdy zakład energetyczny nie wykonał jeszcze przyłączenia do sieci. Agregaty prądotwórcze o dużej mocy wykorzystywane są podczas imprez plenerowych, na planach filmowych, w czasie imprez sportowych. W szpitalach są obowiązkowym wyposażeniem dodatkowo zintegrowanym z elektryczną siecią zasilania. Takie rozwiązanie zapewnia pacjentom bezpieczeństwo i ciągłą pracę urządzeń podtrzymujących życie. Wybór agregatu prądotwórczego i dobór jego mocy nie jest łatwy, a ze względu na cenę, warto zrobić to zgodnie z potrzebami. Nasz artykuł pomoże wybrać agregat „skrojony na miarę”.
Co to jest agregat prądotwórczy i jak działa
Agregat prądotwórczy nazywany jest także generatorem prądu. Jego zadaniem jest przekształcanie energii paliwa na energię elektryczną. Składa się z silnika spalinowego, prądnicy synchronicznej, urządzeń kontrolnych i pomiarowych oraz zbiornika na paliwo. Ruch tłoków silnika zostaje zamieniony w drodze indukcji w prąd elektryczny, który przekazywany jest do sieci lub bezpośrednio do podłączonego urządzenia. Niektóre agregaty mają wbudowany akumulator, który pozwala na gromadzenie prądu i wykorzystanie go w późniejszym czasie.
Silniki generatorów mogą być zasilane olejem napędowym, benzyną lub gazem LPG. Obecnie cena tego ostatniego jest najniższa. Ilość spalanego paliwa uzależniona jest od mocy generatora. Im jest ona większa, tym większe jest spalanie. Przykładowo generatory o mocy 4,5 KW spalają średnio 2,5 l benzyny na godzinę, ale te o mocy 110 KW potrzebują już 25 l paliwa na godzinę.
Praca generatora może być inicjowana ręcznie za pomocą linki lub elektronicznie po wciśnięciu przycisku. Oczywiście ta druga opcja jest znacznie wygodniejsza i mniej zawodna.
Jak prawidłowo wybrać agregat do domu
Agregat prądotwórczy nie jest tani, najczęściej to wydatek kilku tysięcy złotych. Jego cena zależy przede wszystkim od mocy. Im większa moc, tym wyższa cena, dodatkowo trzeba także zapłacić za akcesoria ułatwiające obsługę. To właśnie przede wszystkim względu na cenę należy dobrać moc agregatu do rzeczywistych potrzeb. Nadmiar mocy generatora nigdy nie zostanie wykorzystany w domu.
Na rynku dostępne są generatory wytwarzające prąd o różnym napięciu:
- – agregat prądotwórczy jednofazowy (napięcie 230 V),
- – agregat prądotwórczy dwufazowy (400 V).
Pierwszy ma zastosowanie przede wszystkim w domu do podtrzymywania pracy różnego typu urządzeń. Drugi rodzaj będzie wykorzystywany podczas budowy domu, gdy do agregatu prądotwórczego będą podłączone maszyny budowlane.
Pozostaje zatem zadać sobie pytanie – wynajem czy zakup? Biorąc pod uwagę koszty zakupu maszyny, wysnuć można wniosek, że zdecydowanie bardziej opłacalnym będzie wynajem agregatu do domu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli w przystępnych cenach najmu.
Moc agregatu
Generalnie przyjmuje się, że moc agregatu powinna być większa niż moc urządzeń w domu, które mają być podłączone do generatora. I tu pojawia się problem, ponieważ na niektórych tabliczkach znamionowych podawana jest moc maksymalna, na innych moc znamionowa. Przy obliczaniu mocy agregatu należy brać pod uwagę moc maksymalną wszystkich odbiorników. Agregat prądotwórczy powinien być mocniejszy o 20-30%. Taki zapas mocy sprawi, że nie trzeba będzie odłączać niektórych urządzeń w domu.
Na co należy zwrócić uwagę wybierając generator do domu?
Obok napięcia i mocy bardzo istotną kwestią są dodatkowe akcesoria, w które wyposażone są generatory prądu. W zasadzie nie wpływają one na funkcje samego urządzenia, ale poprawiają komfort jego obsługi.
Generator małej mocy jest urządzeniem niewielkim i lekkim, z reguły mieści się w małej walizeczce. Dzięki temu bez problemu można przewieźć go na działkę lub zabrać na weekendowy biwak.
Dom wymaga jednak agregatów prądotwórczych o większej mocy, wiąże się to z większym silnikiem i większym zbiornikiem na paliwo. Oznacza to większy ciężar generatora i trudności w jego przemieszczaniu. Problem ten mogą rozwiązać zamontowane do generatora kółka.
Bardzo duże agregaty mogą być ustawiane na dłuższy okres czasu. Do ich montowania i demontażu potrzebny będzie dźwig. Firmy zajmujące się wynajmem generatorów (opłacalne w przypadku krótkiego zapotrzebowania na prąd) mają w swojej ofercie tzw. generatory mobilne. Umieszczone na specjalnych przyczepkach mogą być łatwo przetransportowane w dowolne miejsce.
Dodatkowe akcesoria są szczególnie ważne w przypadku zasilania sprzętu elektronicznego, który jest bardzo wrażliwy na wahania napięcia prądu w sieci. Z tych względów takie agregaty powinny być wyposażone w elektroniczny stabilizator napięcia prądu, czyli do. Inne akcesoria występujące w generatorach to:
- – zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe,
- – sygnalizator niskiego poziomu paliwa,
- – automatyczne uruchamianie agregatu.
Jak podłączyć domowy agregat
Generatory prądu zasilane są silnikami spalinowymi, które nie tylko powodują hałas, ale także wydzielają trujące spaliny powstające podczas spalania paliwa. Ze względów na komfort i bezpieczeństwo urządzenia te muszą pracować poza domem. Najlepiej jest umieścić je pod dachem, z daleka od okna. Narzędzia elektryczne, sprzęt AGD, sprzęt elektroniczny zasilamy za pomocą przedłużacza i odpowiednio rozprowadzonych kabli. Sprawa komplikuje się w sytuacji, gdy chcemy, by generatory włączały się automatycznie w przypadku braku zasilania z sieci.
Dom, który położony jest na terenach, gdzie często dochodzi do wyłączeń prądu, warto podłączyć do generatora prądu zsynchronizowanego z siecią domową. Dzięki temu włączy się on samodzielnie zaraz po wykryciu braku zasilania. Niestety takie rozwiązanie nie jest możliwe do samodzielnej realizacji.
Przede wszystkim chęć takiego rozwiązania trzeba zgłosić do odpowiedniego Zakładu Energetycznego. Po sprawdzeniu możliwości technicznych wyda on zgodę na System Załączania Rezerwy oraz przedstawi warunki techniczne, którym musi odpowiadać agregat oraz instalacja podłączeniowa. Otrzymane od Zakładu Energetycznego materiały stanowią podstawę do przygotowania odpowiedniej dokumentacji. Może wykonać ją tylko osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia.
W dokumentacji muszą być uwzględnione:
- – zapotrzebowanie na prąd wynikające z mocy znamionowej urządzeń,
- – ilość prądu dostarczana przez generator,
- – blokada mechaniczna i elektryczna układu przełączającego (sieć „zero” – agregat).
Dodatkowo trzeba wskazać z imienia i nazwiska dwie osoby, które będą zajmowały się konserwacją urządzeń i instalacji oraz usuwały ewentualne awarie. Osoby te muszą mieć uprawnienia do obsługi agregatów prądotwórczych.
Po wykonaniu instalacji zasilania rezerwowego i zamontowaniu generatora musi być wykonana dokumentacja powykonawcza wraz z pomiarami i złożona w Zakładzie Energetycznym. Dopiero po odbiorze technicznym cały system może być uruchomiony.
Montaż Systemu Załączania Rezerwy wymaga załatwienia wielu formalności i nie jest tani, ale to inwestycja wieloletnia. Dzięki temu dom będzie funkcjonował normalnie, niezależnie od zasilania sieciowego. Domownicy nie będą musieli obawiać się, że w środku zimy zostaną bez centralnego ogrzewania i ciepłej wody.