Majsterkowanie

Śniegołapy – bariery przeciwśnieżne na dach

Śniegołapy – bariery przeciwśnieżne na dach

Miesiące wakacyjne to najlepszy czas dla firm remontowo-budowlanych, które w tym okresie podejmują różnorodne prace zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Latem warto zatroszczyć się zwłaszcza o pokrycie dachowe. Stan techniczny dachu powinno się sprawdzać każdego roku, co pozwala na przygotowanie go do sezonu zimowego i utrzymanie w należytej kondycji przez długie lata. Warto pamiętać również o montażu barier przeciwśnieżnych. Śniegołapy w sposób znaczący podnoszą bezpieczeństwo osób przemieszczających się w okolicach budynku.

Gwałtownie osuwający się śnieg stwarza poważne zagrożenie

Zalegający na dachach biały puch wygląda niezwykle malowniczo, ale dla konstrukcji budynków może stanowić spore obciążenie, zwłaszcza jeśli mowa o dachach o niewielkim kącie nachylenia. Często zdarza się, że śnieg z takich dachów trzeba usuwać ręcznie. Bywa też tak, że śnieg spada z dachów budynków samoczynnie, ale dopiero wówczas, gdy nagromadzą się go znaczne ilości. W tym miejscu należy dodać, że długo zalegający na pokryciu dachowym śnieg staje się ubitą, ciężką masą, która spadając, może wyrządzić wiele szkód.

Gwałtownie osuwający się śnieg może uszkodzić okap i rynny, zadaszenia drzwi wejściowych czy tarasu, a nawet parapety i rolety zewnętrzne. Może również zniszczyć przedmioty znajdujące się na balkonie czy tarasie, a także wokół budynku. Dotyczy to m.in. bram i płotów, roślin ogrodowych, a nawet zaparkowanych w pobliżu budynku pojazdów.

Największe zagrożenie czyha jednak na ludzi. Gwałtownie spadająca zlodowaciała bryła śniegu może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci. Takim niebezpiecznym sytuacjom zapobiegają śniegołapy (szeroki ich wybór znajdziesz na domowo24.pl). Montaż barier przeciwśnieżnych nie jest obowiązkowy. Przepisy polskiego prawa nie nakładają na właścicieli i zarządców budynków obowiązku stosowania tego typu zabezpieczeń, jednak Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina o takiej możliwości każdego roku.

Śniegołapy i ich rodzaje

Istnieje wiele rodzajów barier przeciwśnieżnych. Cześć z nich dedykowana jest do konkretnych pokryć dachowych, inne do dachów o znacznym stopniu nachylenia, jednak zdecydowana większość z powodzeniem może być stosowana w przypadku dachów różnego typu.

Popularnym rozwiązaniem są płotki przeciwśniegowe, które zwykle montuje się na wysokości podparcia krokwi o murłatę, co sprawia, że zalegający śnieg nie obciąża zbyt mocno i nie powoduje ugięcia konstrukcji. Płotki mogą mieć różną długość i z łatwością łączy się je w większe konstrukcje. Część właścicieli nieruchomości uważa jednak, że znacznie bardziej estetycznym rozwiązaniem są śniegołapy rurowe.

Przeciwśnieżne systemy rurkowe stosuje się przede wszystkim na dachach krytych blachą – montaż nie wymaga dziurawienia blachy. Systemy rurkowe przytwierdzane są do rąbków stojących za pomocą specjalnych zacisków. Konstrukcja jest trwała i estetyczna, poza tym kolor rur można z łatwością dopasować do koloru pokrycia dachowego.

 

Similar Posts