Porady

Jakie biurko dla dziecka będzie odpowiednie?

Jakie biurko dla dziecka będzie odpowiednie?

Biurko jest jednym z najważniejszych mebli w pokoju dziecięcym – o tym wie każdy. Każdy też wie, że przez wszystkie lata nauki nasza pociecha spędzi przy nim wiele godzin. Młody człowiek, choć w dużej mierze spędza czas aktywnie, musi również zmagać się ze szkolnymi obowiązkami. Odrabianie lekcji, czytanie, wykonywanie prac plastycznych – te czynności często pochłaniają sporą część dnia. Ponadto często się zdarza, że biurko staje się centrum rozrywki młodego człowieka, nie tylko jako miejsce kreatywnej zabawy, ale i często korzystania z komputera. Jakie biurko dla dziecka wybrać, aby spełniało swoje funkcje przez wiele lat i było komfortowe?

Wysokość biurka a wzrost dziecka

Młody kręgosłup, aby prawidłowo się rozwijał, musi mieć właściwe podparcie, a biurko i fotel powinny być tak wyprofilowane, by wymuszać przyjęcie właściwej postawy. Dlatego tak ważne jest ustawienie biurka lub fotela na dostosowanej indywidualnie wysokości. Podczas siedzenia, blat powinien znajdować się na wysokości przepony dziecka. Przyjmuje się, że dla młodego człowieka o wzroście ok. 120 cm dedykowana wysokość blatu biurka to 55 cm.

Są to jednakże wartości przybliżone, dlatego najlepiej sprawdzić rozmiary mebla w praktyce. Dziecko powinno siedzieć w pozycji wyprostowanej, ręce należy ułożyć swobodnie na blacie, a stopy na podłodze lub podnóżkach. Podudzie i łydka, przedramię i ramię powinny tworzyć kąt prosty. Taka pozycja nie tylko zapewni maksymalny komfort, ale i wyćwiczy u dziecka przyjmowanie właściwej postawy podczas siedzenia.

Aby biurko było inwestycją na lata, najlepiej kupić taki model, który posiada regulację wysokości. Obecnie niektóre modele posiadają także możliwość ustawienia kąta nachylenia blatu. Funkcja ta przydaje się, szczególnie gdy nasze dziecko jest w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – podczas kreatywnej i twórczej zabawy dziecko nie zawsze pamięta o utrzymaniu prawidłowej postawy. Ciekawą ofertę biurek regulowanych dla najmłodszych znajdziesz na https://mebi.pl/134-biurka-regulowane

Jakie wybrać biurko dla dziecka? – optymalna szerokość blatu

Idealną szerokość blatu dziecka wyznacza zasięg jego rąk. Nasza pociecha powinna mieć swobodny dostęp do wszystkich przedmiotów znajdujących się na biurku, bez konieczności wstawania. Dlatego, aby pomieścić wszystko, co niezbędne, warto zastanowić się nad modelem z praktyczną szufladą pod blatem. Pozwoli to dziecku wyrobić nawyk utrzymywania porządku w miejscu nauki oraz organizacji przestrzeni. Obecnie popularne stają się także biurka z nadbudówką w formie np. regału. Taki mebel będzie doskonałym wyborem szczególnie do pokoju starszego dziecka, gdyż pomieści wszystkie niezbędne akcesoria i przybory szkolne, a przy okazji będzie prezentował się bardzo estetycznie.

Jak ustawić biurko dla dziecka?

Gdzie ustawić biurko dla dziecka? Naturalne światło zdecydowanie sprzyja komfortowej nauce. Dlatego doskonałym pomysłem będzie ustawienie biurka dziecka możliwie jak najbliżej okna. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętajmy, aby nasza pociecha nie była obrócona tyłem do źródła światła. Dziecko będzie zapewne korzystało z komputera lub laptopa, a odbijające się w ekranie promienie słoneczne znacznie utrudniają pracę i obciążają wzrok. Warto zastanowić się nad umieszczeniem biurka bokiem do okna – taka lokalizacja zapewni optymalną ilość światła do codziennej pracy. W przypadku, gdy nasze dziecko jest praworęczne – okno powinno znajdować się po lewej stronie. Dzięki temu nie będzie zasłaniać sobie światła podczas pisania.

Biurko dziecięce – w jakim stylu?

Styl biurka powinien być dostosowany do wieku i gustu jego użytkownika. Dla najmłodszych polecamy meble w pastelowych kolorach. Zwróćmy uwagę na to, by biurko było wykonane z odpornej na uszkodzenia płyty lub zabezpieczone solidną warstwą lakieru. Ułatwi to utrzymanie blatu w czystości, ponadto będzie odporniejsze na zarysowania powstałe na skutek mocnego docisku ołówka do kartki.

Nastolatek będzie preferował raczej ciemniejsze odcienie, drewno lub materiały go imitujące. W tym wieku zapewne na biurku będzie znajdował się również komputer, warto więc zdecydować się na model z półką na klawiaturę oraz myszkę. Należy pamiętać, aby monitor znajdował się minimum 10 cm wyżej niż wskazane akcesoria.

Dobre biurko dla dziecka powinno być nie tylko maksymalnie użytkowe. Ten ważny element pokoju musi wpisać się w gust młodego użytkownika, ponieważ zmagania ze zdobywaniem wiedzy powinny odbywać się w jak najmilszym otoczeniu. Zatem pomoc dziecka w podjęciu tej ważnej decyzji jest jak najbardziej mile widziana!

Similar Posts