Porady

Jak wybrać listwy przypodłogowe?

Jak wybrać listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe zaliczane są do najważniejszych elementów wystroju wnętrza. Godny uwagi jest fakt, że mają zarówno funkcje praktyczne, jak i estetyczne. Są pewnego rodzaju gwarancją doskonałego wykończenia. Rekomendowane jest, by ich wysokość, kształt oraz kolor podkreślały wystrój określonego wnętrza. Oczywiście nie można zapomnieć o zachowaniu optycznej harmonii proporcji pomieszczenia.

Jaką funkcję pełnią omawiane listwy przypodłogowe?

Warto wiedzieć, że głównym zadaniem listew przypodłogowych jest zakrycie nierówności występujących między podłogą, a ścianą. Chronią również ściany przed ewentualnymi zabrudzeniami np. w trakcie mycia podłogi. Należy mieć świadomość, że za listwami mogą zostać ukryte różne przewody. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że estetyka listew będzie uzależniona od materiału, z którego zostały wykonane, a także wysokości, przekroju czy koloru. Rekomendowane jest podjęcie decyzji o wyborze lister na początku etapu związanego z wykończeniem wnętrza.

Jakie wyróżniamy rodzaje listew przypodłogowych?

Listwa przypodłogowa o pełnym przekroju montowana jest bezpośrednio do ściany. Można zaopatrzyć się w produkty, które będą frezowane, ozdobne, proste czy pogrubione w dolnej części. Z kolei listwy profilowe umożliwiają ukryć przewody w przestrzeni odstającej od ścian. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się listwy chowane w ścianie. W najprostszym możliwym ujęciu są one zlicowane ze ścianą za pomocą odpowiednich profili aluminiowych. Rekomendowane są w przypadku grubszych okładzin ściennych. W ten prosty sposób możliwe będzie uzyskanie gładkiej powierzchni na linii, która będzie łączyła listwy z kamieniem dekoracyjnym.

Jakie kwestie powinno się uwzględnić przy zakupie listew?

Listwy podłogowe podkreślają przede wszystkim podłogę i ścianę. Jeżeli omawiane produkty zostaną właściwie dobrane, można odpowiednio podkreślić proporcje danego wnętrza. W przypadku mniejszych pomieszczeń doskonałym wyborem będą najmniejsze listwy (4-6 cm). Warto wiedzieć, że wizualnie będą stapiać się z podłogą. Jeżeli użytkownikom zależy natomiast na wysokich listwach, zalecane jest zaopatrzenie się w produkty, które będą zbliżone do koloru ścian. Należy mieć świadomość, że w pomieszczeniach o standardowej wysokości ścian idealnie egzamin zdadzą listwy oscylujące od 6 do 8 cm. Z kolei w pomieszczeniach wyższych niż 250 cm najlepszym możliwym rozwiązaniem będą listwy o wysokości ponad 10 cm. Godny uwagi jest fakt, że wysokie listwy przypodłogowe w kolorze podłogi mogą przyczynić się do optycznego powiększenia powierzchni podłogi. Natomiast wysokie listwy w kolorze kontrastowym do ściany optycznie skrócą ścianę. Można zaobserwować, że z roku na rok białe listwy są coraz częściej wybierane przez osoby posiadające wnętrza, które łączą różne rodzaje podłóg. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ten uniwersalny kolor doskonale sprawdzi się w kompozycji z podłogami drewnianymi, jak i wykładzinami.

 

Similar Posts