Porady

Kanapa tapicerowana do salonu – wybór, który ma wiele zalet

Kanapa tapicerowana do salonu – wybór, który ma wiele zalet

Kompletując meble wypoczynkowe do salonu, wiele osób decyduje się na wybór kanapy tapicerowanej. Czy to na pewno dobra inwestycja? Przyjrzyjmy się bliżej tego typu kanapom, poznajmy ich zalety i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego największym zainteresowaniem cieszą się od wielu lat kanapy tapicerowane do spania. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, skąd właściwie wzięło się takie określenie i kiedy wymyślono kanapę.

Definicja tapicerstwa i krótka historia kanapy

Tapicerka zawdzięcza swoją nazwę… tapicerstwu, czyli rodzajowi rzemiosła, który zajmuje się wyściełaniem i obijaniem tkaniną, skórą lub innym materiałem mebli, siedzeń i wnętrz pojazdów. A jak było z kanapą? Współczesna funkcja kanapy to stopniowa ewolucja. U zarania swoich dziejów kanapa nie była wcale kanapą, ale podwójnym krzesłem lub jak twierdzą niektóre źródła – skrzynią, którą w XVII wieku zaczęto obijać materiałem i uzupełniać o dodatkowe elementy, takie jak oparcie i podłokietniki. Natomiast podwójne, tapicerowane krzesła zaczęły zamieniać się w mebel przypominający dzisiejszą kanapę mniej więcej w połowie XIX wieku. Popularność kanapy zaczęła wzrastać, gdy w sprzedaży pojawiły się modele, które po rozłożeniu zapewniają komfortowy sen.

Ciekawostkę stanowi fakt, że sofa, którą uważa się powszechnie za rodzaj kanapy, była pierwotnie odrębnym meblem o nieco innej funkcji niż służące głównie do siedzenia kanapy. Konstrukcja sofy wymuszała pozycję półleżącą. Można więc powiedzieć, że jej przeznaczenie było bliższe współczesnej kanapie z funkcją spania.

Zalety kanapy tapicerowanej

Kanapa tapicerowana do salonu jest meblem uniwersalnym, który ma wiele użytkowych i estetycznych zalet. Obicia wykonane są z materiałów o różnych fakturach i dostępne w wielu zróżnicowanych kolorach, dzięki czemu nie ma problemu z wyborem modelu, który odpowiada indywidualnym preferencjom i wpisuje się idealnie w styl aranżacji praktycznie każdego wnętrza. Dużą zaletą tapicerowanej kanapy jest łatwość utrzymania czystości, szczególnie jeśli wybierzemy model, którego obicie wykonano z tkaniny o właściwościach hydrofobowych ograniczających wsiąkanie płynu w strukturę materiału. Do skutecznego oczyszczenia powierzchni wystarczy wilgotna ściereczka.

Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto zastanowić się nad funkcją kanapy. W jaki sposób będzie najczęściej używana i ile osób będzie z niej korzystać.

Kanapa tapicerowana rozkładana

Ze względu na stosunkowo niewielką różnicę cenową między klasyczną kanapą wypoczynkową a modelem rozkładanym, najlepiej zdecydować się na opcję z rozszerzoną funkcją. Kanapa tapicerowana do spania to praktyczny wybór, który sprawdza się doskonale zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach. Możliwość rozłożenia i uzyskania komfortowej powierzchni do nocnego wypoczynku docenią przede wszystkim osoby, które nie dysponują oddzielną sypialnią. W dużych mieszkaniach kanapa rozkładana może służyć jako dodatkowe miejsce na wygodny nocleg dla przyjaciół i rodziny. Na dużym metrażu kanapa może być ustawiona w centralnym miejscu pomieszczenia. Pełni wówczas rolę nie tylko użytkową, ale także reprezentacyjną i staje się najważniejszym element aranżacji przestrzeni. W takim przypadku optymalnym świetnym wyborem może okazać się nieco droższa, ale bardziej stylowa designerska kanapa tapicerowana. Plusem kanapy z funkcją spania jest pojemnik na pościel, który może służyć również jako miejsce do przechowywania rzadko używanych przedmiotów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kanapy tapicerowanej

Wygoda, funkcjonalność i design to najważniejsze parametry decydujące o wyborze konkretnego modelu kanapy tapicerowanej. Należy jednak pamiętać o spójności estetycznej. Kanapa powinna być dobrana tak, aby pasowała do aranżacji całego pomieszczenia. Warto zwrócić baczną uwagę na rodzaj wypełnienia i sprężyn (rekomendujemy pianki wysokoelastyczne oraz sprężyny bonell lub sprężyny faliste), a w przypadku kanapy z funkcją spania na sposób rozkładania. Najlepiej, jeśli będzie to automat DL, dzięki któremu rozkładanie mebla jest bardzo łatwe i odbywa się bez żadnego wysiłku.

Similar Posts