Porady

Planujesz remont? Nie zapomnij sprawdzić instalacji elektrycznej!

Przed Tobą remont lub renowacje w lokalu, ale nie wiesz, o czym warto pamiętać? Szukasz wskazówek, na co zwrócić uwagę, przygotowując się do prac remontowych? A może zastanawiasz się, czy warto wymieniać instalacje elektryczne w nowo kupionym lokalu, bądź budynku? Sprawdź, co warto wiedzieć o instalacjach elektrycznych, kiedy wykonywać pomiary, a kiedy wymieniać całą instalację elektryczną!

Pomiary instalacji elektrycznej — kiedy warto je wykonywać?

Instalacja elektryczna to właściwie jeden z najważniejszych elementów w każdym budynku oraz mieszkaniu. To ona wpływa na jakość użytkowania go, a także na poziom bezpieczeństwa w danym pomieszczeniu. Z jednej strony nowoczesna instalacja elektryczna jest po prostu praktyczna, oszczędna i pozwala na komfortowe użytkowanie różnych urządzeń zasilanych prądem. Umożliwia także odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Z drugiej strony, instalacja elektryczna jest kluczową częścią zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom całego budynku. Wadliwa instalacja elektryczna niesie ze sobą większe ryzyko spięć, awarii lub nawet pożarów. Instalacja elektryczna nie musi być uszkodzona, żeby stwarzać zagrożenie, wystarczy, że będzie wiekowa i niedopasowana do aktualnych standardów bezpieczeństwa. Dlatego tak kluczowe są pomiary elektryczne oraz wymiana instalacji elektrycznej na nowszą.

Pomiary instalacji elektrycznej, to nic innego, jak oględziny instalacji oraz sporządzenie protokołu tego zdarzenia. Na protokole powinny się znaleźć informacje o pomiarach, wartościach oraz stanie technicznym. Takie pomiary wykonuje elektryk. Wrocław, jak i inne miasta są bogate w doświadczonych fachowców, którzy przeprowadzają sprawnie pomiary elektryczne przy remontach, wymianach instalacji oraz rutynowych kontrolach. Takie kontrole, zgodnie z polskim prawem powinny się odbywać nie rzadziej niż co 5 lat lub co rok przy szkodliwym wpływie czynników zewnętrznych.

Po czym poznać, że przyszedł czas na wymianę instalacji elektrycznej?

Pomiary instalacji elektrycznej mogą czasem wskazywać konieczność wymiany ich na nowe. Zwykle oznacza to wymianę przewodów i usprawnienie mechanizmów. Wymiana instalacji elektrycznej powinna się zawsze obywać pod okiem wykwalifikowanego i doświadczonego fachowca, a kiedy montaż instalacji elektrycznej zostanie zakończony, powinny zostać wykonane dodatkowe pomiary elektryczne. Wymiana instalacji elektrycznej, jeśli jest wadliwa, powinna nastąpić najszybciej jak to tylko możliwe, bo uszkodzone przewody stwarzają zagrożenie dla wszystkich osób, które znajdują się w budynku.

Montaż instalacji elektrycznej w zupełnie nowych budynkach i mieszkaniach także przeprowadza elektryk. Wrocław, Poznań, Warszawa i inne miasta mają podobne procedury w kwestii sprawdzania i montowania całych instalacji. Inwestycja w nową instalację elektryczną, chociaż kosztowna, powinna znaleźć się na liście każdej osoby, zakupującej nieruchomość z drugiego obiegu. Pomiary elektryczne powinni wykonywać nawet ludzie wynajmujący mieszkania i domu, dla własnego bezpieczeństwa.

Similar Posts