Majsterkowanie

Jak wybrać klimatyzację do domku jednorodzinnego? Poradnik kupującego

Rodzaj klimatyzacji

Wybór klimatyzacji do domku jednorodzinnego wiąże się ze zwróceniem uwagi na wiele istotnych parametrów. Sprawdź, jak dokonać właściwego wyboru i jakich kwestii nie możesz pominąć, kupując klimatyzator!

Rodzaj klimatyzacji

Jeśli rozważasz montaż klimatyzacji Szczecin, Twoją uwagę powinien zwrócić przede wszystkim rodzaj urządzenia. Wybór wśród stacjonarnych klimatyzacji jest naprawdę szeroki, jednak największym zainteresowaniem cieszą się modele typu split oraz monoblokowe. W ostatnich latach najczęstszym wyborem są zdecydowanie klimatyzatory typu split. Są doceniane m.in. ze względu na komfort użytkowania, wydajność czy niski poziom hałasu. Wymagają jednak montażu jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, a sam proces powinien być przeprowadzony przez profesjonalistów, np. z https://www.avantiair.pl.

Klimatyzatory monoblokowe również składają się z częściej wewnętrznej i zewnętrznej. Ich największą wadą jest generowany hałas. Dodatkowo urządzenia te wiążą się z dość wymagającym montażem, który powinien być zaplanowany już na etapie budowy. W innym wypadku niezbędne jest przekucie ścian. Obecnie dla domów jednorodzinnych zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja typu split lub multisplit. Ta druga pozwala na umieszczenie kilku jednostek wewnętrznych w domu.

Moc klimatyzacji

Jednym z najważniejszych parametrów klimatyzacji jest moc. To właśnie ona mówi o tym, czy urządzenie będzie w stanie skutecznie schłodzić wybrane przez Ciebie pomieszczenie. Szacuje się, że na każdy metr kwadratowy powinien przypadać 1 kW mocy chłodzenia. Jest to założenie zakładające, że wysokość pomieszczenia jest standardowa, czyli wynosi około 250-280 cm.

Dla pomieszczenia o powierzchni 10 metrów kwadratowych wybierz klimatyzację o mocy 10 kW, a dla pomieszczenia o powierzchni 35 metrów – 35 kW. Jeśli Twoje wnętrze jest wyższe od standardowego, dobrym rozwiązaniem będzie wybór większej mocy klimatyzacji. W tej kwestii możesz poradzić się firmy montującej urządzenie.

Klasa energetyczna

Zakupując klimatyzację, z pewnością nie chcesz wybrać urządzenia zużywającego dużą ilość energii. Obecnie energooszczędność jest jedną z kluczowych kwestii, na jakie zwraca się uwagę przy zakupie wszelkich urządzeń. Jest ona określana standardową symboliką od A do najlepszej klasy A+++. Im wyższa klasa klimatyzatora, tym mniej energii będzie zużywał.

Jeśli chcesz uniknąć wysokich rachunków, dodatkowo zwróć uwagę na to, czy wybrane urządzenie posiada tryb EKO. Obecnie klimatyzacje wyposaża się w takie tryby, dokładnie tak samo, jak pralki czy zmywarki.

Wydajność klimatyzatora

Efektywność pracy klimatyzatora to jedna z najważniejszych informacji. To właśnie ona mówi o tym, czy urządzenie jest w stanie chłodzić pomieszczenie w wydajny i efektywny sposób. Główny parametr, który powinien zwrócić Twoją uwagę to EER – współczynnik wydajności chłodniczej. Jeśli urządzenie jest wyposażone również w funkcję grzania, sprawdź także COP – współczynnik wydajności grzewczej. Im wyższe są wspomniane parametry, tym klimatyzacja jest efektywniejsza.

Dostępne funkcje

Nowoczesne klimatyzacje posiadają wiele ciekawych funkcji, dzięki którym ich użytkowanie to czysta przyjemność! Poza tym, że klimatyzatory chłodzą, większość modeli posiada również funkcję grzania. Z bardziej niestandardowych rozwiązań, które może poosiadać urządzenie, należy wymienić:

  • wykrywanie obecności ludzi – dzięki temu klimatyzacja może samodzielnie włączyć się, gdy tylko zajdzie taka potrzeba,
  • autosuszenie – pozwala pozbyć się nadmiaru wilgoci z pomieszczenia, odprowadzając go na zewnątrz,
  • oczyszczanie – niektóre modele klimatyzacji mogą również oczyszczać powietrze i usuwać z niego alergeny czy kurz, jest to funkcja dodatkowa obok filtrów powietrza,
  • integracja klimatyzacji z wentylacją – najnowsze urządzenia mogą być zintegrowane z wentylacją, co przynosi kolejne korzyści w postaci systematycznej i skutecznej wymiany powietrza, to gwarancja komfortu w codziennym użytkowaniu wnętrza.

Zanim wybierzesz określony model klimatyzacji, zwróć uwagę na te funkcje. Dzięki temu urządzenie będzie odpowiadać na Twoje wszystkie potrzeby.

Wpis gościnny.

Similar Posts