Porady

Jak można przełamać rutynę jednorodnej elewacji?

Jasna jednorodna elewacja jest efektownym tłem dla ciemnego dachu oraz elementów stolarki okiennej i drzwiowej. Pastelowe ściany są jednak bardzo podatne na zabrudzenia. Kwestia ta dotyczy przede wszystkim strefy wokół głównego wejścia do budynku oraz części ścian zewnętrznych, znajdujących się w bliskim sąsiedztwie powierzchni użytkowych w ogrodzie.

Rozwiązaniem, które przełamuje monotonię jednorodnej elewacji, a przy tym zabezpiecza newralgiczne strefy ścian zewnętrznych przed zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi, są płyty elewacyjne. Elementy tego typu są wytwarzane na bazie wysokojakościowej mieszanki betonowej, dzięki czemu osiągają bardzo wysokie parametry użytkowe, a zarazem charakteryzują się estetycznym wyglądem.

W jaki sposób można przełamać monotonię gładkiej elewacji?

Rozwiązaniem wykorzystywanym w ostatnim czasie w odniesieniu do wykańczania ścian zewnętrznych jest zastosowanie jasnej struktury na kleju zbrojonym siatką. Pastelowy odcień elewacji bardzo dobrze współgra z ciemnym dachem oraz z elementami stolarki okiennej i drzwiowej. Tego rodzaju wykończenie fasady jest także wdzięcznym tłem dla ogrodowej zieleni i poziomych powierzchni użytkowych, znajdujących się w otoczeniu budynku.

Jednorodna elewacja dla niektórych może mieć nieco nudny charakter. Trzeba także wziąć pod uwagę, że jasna powierzchnia zewnętrznych ścian jest bardzo podatna na zabrudzenia. Rozwiązaniem umożliwiającym nadanie ciekawego charakteru monotonnej fasadzie budynku oraz podniesie jej parametrów użytkowych jest płyta elewacyjna. Materiał ten jest wytwarzany na bazie mieszanki betonowej, przez co cechuje się bardzo wysoką funkcjonalnością. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik produkcyjnych betonowe płyty elewacyjne mogą przybierać nieoczywistą wizualną formę.

Charakterystyka betonowych płyt elewacyjnych

Betonowe płyty elewacyjne, podobnie jak inne wyroby na bazie zaprawy cementowej, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi. Elementy tego typu nie są podatne na nasiąkanie wodą, dzięki czemu nie ulegają uszkodzeniom na skutek zamrażania i rozmrażania. Wysokie wskaźniki wytrzymałości i sztywności elementów tego typu sprawiają, że są one odporne na uszkodzenia nawet w przypadku uderzeń punktowych o znacznej sile. Płyty elewacyjne wydajnie chronią izolację termiczną w newralgicznych strefach na ścianach zewnętrznych, które są wyeksponowane na czynniki mechaniczne.

Zastosowanie kontrastowych w odniesieniu do jasnej elewacji betonowych płyt jest prostym sposobem na ograniczenie widocznych zabrudzeń na powierzchni ścian zewnętrznych. Warto wziąć także pod uwagę, że elementy elewacyjne na bazie mieszanki betonowej są zdolne przybierać wizualną formę innych surowców i materiałów. Wyroby tego typu mogą bowiem przypominać naturalne drewno, a także elementy kamienne lub bloki skalne. Co bardzo istotne, betonowe płyty elewacyjne oprócz na ścianach zewnętrznych mogą być instalowane na innych pionowych powierzchniach, np. na ogrodzeniach.

Similar Posts