Wybór systemu ogrzewania to jedna z ważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć podczas budowy domu. Coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w pompę ciepła, natomiast nie jest to oczywiście jedyna opcja. Popularnymi alternatywami są instalacje gazowe oraz piece na eko-groszek. Warto zastanowić się więc, jak pompy wypadają na tle swoich konkurentów.
Czynniki wpływające na decyzję zakupową
Każdy, kto planuje zakup systemu grzewczego, bierze pod uwagę nieco inne czynniki, lecz najczęściej pojawia się pięć kryteriów wyboru:
- wygoda korzystania z urządzenia,
- koszty eksploatacji,
- środki potrzebne na zakup,
- ekologia,
- bezpieczeństwo.
Warto przyjrzeć się temu, jak wyżej wymienione systemy wypadają na tle pozostałych rozwiązań.
Wygoda
W przypadku pomp kwestia wygody przekłada się przede wszystkim na to, że są praktycznie bezobsługowe. Nie musimy martwić się o czystość urządzenia, rozpalanie czy ładowanie opału. Właśnie dlatego rozwiązanie to wybierane jest przez osoby, które nie mają czasu na dbanie o prawidłowe funkcjonowanie pieców.
Sam montaż pompy ciepła nie jest trudny. Po konfiguracji urządzenie jest gotowe do działania, a my nie musimy się nim w żaden sposób zajmować. Na wygodę użytkowania wpływa również to, że pompę bez problemu można umieścić w dowolnym pomieszczeniu w domu. Brak kotłowni czy specjalnie wydzielonej przestrzeni gospodarczej nie będzie żadną przeszkodą.
Koszty eksploatacji
Często przywoływaną zaletą w kwestii pomp cieplnych powietrznych są niskie koszty eksploatacyjne. Rozpatrując piece na eko-groszek czy instalacje gazowe, musimy liczyć się z niemałymi wydatkami – zwłaszcza po ostatnich podwyżkach cen gazu. Dodatkowo wspomnijmy także o wysokiej żywotności pomp ciepła – mówi się nawet o trzydziestu latach bezproblemowego użytkowania urządzenia.
Środki potrzebne na zakup
W przypadku inwestycji w powietrzną pompę ciepła przygotujmy się na wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych (oczywiście wszystko zależy od preferowanego modelu). Na szczęście możemy liczyć na dofinansowania, a to znacznie odciąży nasz portfel. Pamiętajmy także, że inwestycja stosunkowo szybko zwraca się, głównie przez wzgląd na niski koszt eksploatacji – pompy są energooszczędne.
Ekologia
Dla wielu osób kluczową motywacją przy wyborze systemu grzewczego jest troska o stan środowiska naturalnego. Decydując się na montaż pompy ciepła, całkowicie eliminujemy emisję szkodliwych spalin – czego nie można powiedzieć o alternatywach. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób korzystających z paneli słonecznych. Połączenie tych dwóch systemów całkowicie minimalizuje negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Bezpieczeństwo
Instalacje gazowe oraz piece nie mogą się równać z powietrznymi pompami ciepła w kwestii bezpieczeństwa. Urządzenia te nie stwarzają ryzyka wybuchu, nie mają też żadnego zbiornika na paliwo, zatem nawet w przypadku awarii nie musimy się martwić o stan zdrowia domowników.
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, pompy ciepła powietrzne stają się najkorzystniejszą opcją. Nawet wysoka cena zakupu w aspekcie długoterminowego użytkowania jest rekompensowana przez brak dalszych kosztów.
Sprawdź więcej informacji o nowoczesnych systemach grzewczych na: https://www.naswoim.com.pl/