Porady

Dlaczego warto skorzystać ze sztukaterii okiennej?

Dlaczego warto skorzystać ze sztukaterii okiennej?

Jednym z najbardziej reprezentatywnych elementów domu z zewnątrz, jest fasada. Często spora ilość ozdób, w tym sztukaterii, skupia się właśnie na najbardziej widocznej ścianie. Nic też dziwnego. W końcu jest to ściana frontowa, a to oznacza, że tutaj także znajduje się główne wejście do domu. Dlatego każda, odwiedzająca go osoba, w pierwszej kolejności widzi fasadę domu, w tym sposób jej wykończenia. Dlatego sporo uwagi przywiązuje się do tego, jakiego typu rozwiązania architektoniczne będą uwzględnione przy okazji reprezentatywnej elewacji.

Dlaczego warto skorzystać ze sztukaterii okiennej?

Wszelkiego rodzaju rozwiązania w postaci sztukaterii mogą kojarzyć się z oknami miejskimi, a przede wszystkim zabytkowymi kamienicami. To właśnie na ich przykładzie doskonale widać, jak ważną rolę odgrywają elementy tego typu. Odpowiedni dobór koloru elewacji, w połączeniu z dachem i subtelnie wplecionymi motywami sztukatorskimi sprawiają, że tego typu obiekty w dalszym ciągu prezentują się bardzo estetycznie. Przywodzą na myśl elegancję, a jednocześnie emanuje od nich spójność wizualna. Dlatego sztukateria okienna stanowi popularne rozwiązanie także we współczesnym budownictwie.

Eleganckie uzupełnienie elewacji

Gdyby spojrzeć na obiekty, w których zastosowano elementy ozdobne wokół okien oraz na te, gdzie ich brakuje, szybko można dojść do wniosku, że faktycznie – sztukateria odpowiada za wizualne uzupełnienie sporych płaszczyzn. W końcu ściany zewnętrzne cechuje monotonia. Jedynymi elementami są tutaj okna oraz sama elewacja. Dlatego wprowadzenie sztukaterii okiennej pozwala przełamać monochromatyczną bryłę.

Jak wyróżnić fasadę?

Z uwagi, iż fasada jest najważniejszym elementem elewacji, warto tutaj zastosować bardziej bogate zdobienia. Należy także pamiętać, iż każdy dom posiada swoją bryłę oraz orientację. Rzadko zdarza się, by z czterech stron był on identyczny. Najczęściej można wyróżnić konkretne elementy architektoniczne, które wskazują, z której strony znajduje się wejście główne. Dlatego wykorzystanie sztukaterii dodatkowo podkreśli orientację danego domu. Oznacza to, że fasada będzie posiadać charakterystyczne dla tego typu elewacji elementy.

Czy wykorzystać sztukaterię okienną na pozostałych oknach?

Jeśli fasada pełni funkcję reprezentatywną, to w takim razie, co zrobić z pozostałymi oknami? W ich przypadku także można wykorzystać sztukaterię. Mogą to być jednak bardziej uproszczone, skromniejsze motywy. Dzięki temu pozostała część elewacji również będzie wyglądać na kompletną, a jednocześnie nie będzie się zlewać pod względem estetyki z fasadą. Istnieje wiele sposób układania sztukaterii okiennej. Wcale nie musi znajdować się na każdej linii prostej wokół okna. Może przyjąć formę lekkiego daszku, którego ewentualnym uzupełnieniem będą dwa elementy boczne.

Inspiracji jest naprawdę sporo. Często przy okazji tego typu produktów można znaleźć także sugerowane ułożenie sztukaterii. Może to pozwoli wymyślić oryginalną i estetyczną dekorację dla elewacji domu?

Similar Posts