Porady

Instalacja rekuperacji – czy to rozwiązanie do każdego domu?

Instalacja rekuperacji – czy to rozwiązanie do każdego domu?

Instalacja rekuperacji zapewnia czyste powietrze w domu, a do tego pozwala obniżyć koszty ogrzewania nieruchomości nawet o połowę. Czy jest to w każdym przypadku najlepsze rozwiązanie?

Co to jest rekuperacja i czy warto ją instalować?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – system złożony z wymiennika (czyli rekuperatora) oraz układu kanałów wentylacyjnych, których zadaniem jest odpowiednie rozprowadzanie powietrza.

Jeśli chodzi o rekuperator, zasada działania jest dość prosta. Zużyte powietrze wyprowadzane jest na zewnątrz, natomiast do pomieszczeń nawiewane jest powietrze świeże.

W przypadku wentylacji z rekuperacją za ruch powietrza odpowiadają dwa wentylatory, które umieszczone są z dwóch stron wymiennika ciepła. Stały przepływ sprawia, że powietrze wewnątrz pomieszczeń jest czyste i ma niską zawartość dwutlenku węgla. Dzięki wysokiej klasy filtrom w rekuperatorze powietrza, jest ono także wolne od bakterii, wirusów i zanieczyszczeń.

Fot. Wentylacja z rekuperacją Erco Łódź zapewnia czyste, świeże powietrze i pozwala na uzyskanie 50% oszczędności na ogrzewaniu.

Obok wymiennika, podstawowym elementem systemu są rury do rekuperacji. Muszą być one odpowiednio rozprowadzone, zaizolowane i trwałe. Na rynku dostępne są kanały wentylacyjne ze stali lub z tworzyw sztucznych.

Jaki rekuperator wybrać?

To, jak dobrać rekuperator, zależy od wielu różnych czynników. Wśród często wybieranych urządzeń są rekuperator obrotowy i rekuperator przeciwprądowy. W przypadku pierwszego budowa pozwala na niekontrolowane mieszanie się strumieni powietrza, co ogranicza możliwości jego stosowania. Z kolei rekuperator przeciwprądowy cechuje się wysoką skutecznością (do 95%), jest bardzo szczelny, a strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą.

Rekuperator ścienny jest mniejszą i tańszą wersją tradycyjnego rekuperatora. Nie wymaga instalowania sieci kanałów rozprowadzających powietrze. Umieszczany na ścianie, pozwala na poprawę wentylacji i wymianę powietrza w jednym pomieszczeniu.

Rekuperacja w każdym domu i mieszkaniu?

Wentylacja z rekuperacją jest rozwiązaniem, które można wykorzystać w większości domów i mieszkań. W przypadku nowych domów instalację rekuperacji warto przewidzieć już na etapie projektowania obiektu, natomiast prace przy niej dobrze rozpocząć, gdy budynek jest w stanie surowym zamkniętym.

Instalację rekuperacji można przeprowadzić także w domach już istniejących – na przykład w trakcie remontu. Zakres prac koniecznych wówczas do wykonania zależy od specyfiki danej nieruchomości, a ich realizację należy powierzyć specjalistom. Unika się wówczas niepotrzebnych kosztów i potencjalnych błędów wykonawczych, które mogą rzutować potem na działanie systemu rekuperacji.

Warto pamiętać, że system rekuperacji można uzupełnić o pompę ciepła. Rekuperator z pompą ciepła pozwala na uzyskanie jeszcze większych oszczędności, ponieważ budynek z rekuperacją cechuje się znacznie niższym zapotrzebowaniem energetycznym.

Fot. Wentylację z rekuperacją można zamontować nie tylko w domu jednorodzinnym, ale także w mieszkaniu.

Rekuperator do mieszkania działa identycznie, jak ten w domu jednorodzinnym. Odzyskuje ciepło z powietrza wyciąganego z pomieszczeń, poprawiając jednocześnie jego jakość i dając przy tym nawet 50% oszczędności na kosztach ogrzewania.

Ile kosztuje instalacja rekuperacji?

W przypadku rekuperacji, koszty zależą miedzy innymi od jakości danego systemu i użytych rozwiązań. Wpływ na to, ile kosztuje rekuperacja, ma też klasa wymiennika. Tani rekuperator finalnie często okazuje się nie do końca najlepszym pomysłem. Ze względu na jego niską sprawność, oszczędności energii bywają bowiem w takim przypadku raczej znikome.

Koszt rekuperacji, na który składają się projekt, montaż, wysokiej klasy rekuperator, jego kompletna instalacja i uruchomienie systemu, to wydatek około 22 tys. zł.

Rekuperacja w domu dobrze spełnia swoje zadanie, jeśli wszystko jest właściwie zaprojektowane i wykonane. Fachowcy ze sprawdzonej firmy przygotowują projekt, dobierają rekuperator o właściwej mocy i dopasowują rodzaj instalacji. Odpowiednio regulują też system rekuperacji, by działał on w optymalny sposób w danej przestrzeni. Na ich pomoc można także liczyć w kwestii ewentualnego serwisu i konserwacji .

Instalacja rekuperacji jest rozwiązaniem, które sprawdzi się w większości domów i mieszkań. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana rekuperacja to rachunki za ogrzewanie niższe nawet o połowę, ale przede wszystkim czyste i zdrowe powietrze na co dzień.

Similar Posts