Kuchnia w wielu mieszkaniach jest kluczowym pomieszczeniem. Często służy nie tylko do przygotowywania posiłków, ale po prostu do spędzania czasu, spotkań rodzinnych, czy spotkań ze znajomymi. Projektant wnętrz z Krakowa radzi nam jak urządzić efektowną, a jednocześnie funkcjonalną kuchnię.
Kuchnia przystosowana do naszych potrzeb
Zdaniem projektanta wnętrz z Krakowa nie ma jednego modelu kuchni, który będzie odpowiadał każdemu. Czego innego potrzebuje osoba, która często gotuje, a dodatkowo posiada dużą rodzinę, inne potrzeby ma ktoś, kto zazwyczaj zamawia jedzenie do domu. Zastanówmy się, czy w naszym przypadku kuchnia będzie służyła jedynie do przygotowania jedzenia, czy też będzie miejscem rodzinnych spotkań (w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem wydaje się połączenie przestrzeni kuchennej z salonem).
Osoby, które robią duże zakupy dla całej rodziny raz na tydzień przy projektowaniu kuchni powinny wziąć pod uwagę, że będą potrzebowały dodatkowego miejsca na ich przechowywanie (klasyczna lodówka może okazać się niewystarczająca).
Szukasz inspiracji? Sprawdź koniecznie:
https://dreamdesign.net.pl/portfolio/508-mieszkanie-krakow/
Projektowanie kuchni – ogranicza nas przestrzeń
Projektant wnętrz z Krakowa zwraca uwagę na fakt, że często najważniejszym kryterium przy projektowaniu kuchni jest wielkość pomieszczenia, które mamy do zagospodarowania. W przypadku dużej kuchni możliwości aranżacyjnych jest naprawdę wiele. Natomiast w przypadku bardzo małych pomieszczeń najważniejsze jest dla nas pomieszczenie wszystkich kuchennych sprzętów.
Kuchnia ergonomiczna to podstawa
Dobrze zaprojektowana kuchnia to kuchnia ergonomiczna. Ważne jest odpowiednie rozmieszczenie kluczowych elementów takich jak kuchenka, lodówka i zlewozmywak. Nie powinny one znajdować się od siebie zbyt daleko, żebyśmy nie musieli przemierzać bardzo dużych odległości podczas przygotowania posiłków (w ciągu dnia jest to niezauważalne, jednak w dłuższej perspektywie czasu może stać się prawdziwym problemem). Projektant wnętrz z Krakowa zaznacza, że odległość pomiędzy lodówką a kuchenką nie powinna być większa niż 270 centymetrów. Z kolei odległość pomiędzy zlewozmywakiem a lodówką nie może przekraczać 210 centymetrów.
Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wysokość blatów, a także szafek kuchennych. Najlepiej jeżeli będzie ona przystosowana do osoby, która najczęściej przygotowuje posiłki i spędza w kuchni najwięcej czasu. Pamiętajmy, że częste schylanie się lub wspinanie do wysoko położonych szafek nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie.
źródło: https://dreamdesign.net.pl/portfolio/479-mieszkanie-krakow/
Praca w kuchni będzie komfortowa, pod warunkiem, że łączna długość blatów nie będzie mniejsza niż dwa metry. Przy czym długość głównego blatu roboczego to przynajmniej 80 centymetrów.
Dla własnej wygody warto jest podzielić kuchnię na pięć stref. Pierwszą niech będzie strefa zapasów – w skład której wchodzi lodówka z zamrażarką, a także szafki na przechowywanie produktów, które nie wymagają chłodzenia. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, ulokujmy ją jak najbliżej drzwi wejściowych. Jest to ważne, gdyż pozwoli nam na szybkie rozpakowanie zakupów bez konieczności przechodzenia przez całą kuchnię.
Druga ważna strefa to strefa przechowywania obejmująca szafki, w których trzymamy garnki, patelnie talerze, szklanki, sztućce i małe sprzęty AGD. Jako, że z przedmiotów tych korzystamy na co dzień, warto umieścić szafki na takiej wysokości, byśmy nie musieli się niepotrzebnie schylać lub wspinać.
Ważne miejsce w każdej kuchni zajmuje strefa zmywania, w której znajduje się tradycyjny zlewozmywak, kosz na śmieci, a opcjonalnie także zmywarka. To tu jest miejsce na wszystkie przybory do zmywania i sprzątania.
W każdej kuchni należy wyodrębnić miejsce na strefę przygotowania posiłków. Musi się w niej znaleźć blat kuchenny (w przypadku kuchni o większych powierzchniach także wyspa). W strefie przygotowania posiłków jest miejsce na stojak z nożami, pojemniki z przyprawami, a także inne potrzebne podczas tego procesu akcesoria.
Strefa gotowania obejmuje kuchenkę, piekarnik, a jeżeli używamy – także kuchenkę mikrofalową. Bardzo ważnym elementem w tej strefie jest okap, który pochłania zapachy w trakcie gotowania. Najlepiej wybrać taki, który pracuje możliwie jak najciszej.
Idealna podłoga do kuchni – projektant podpowiada
źródło: https://dreamdesign.net.pl/portfolio/492-dom-bolechowice/
Projektant wnętrz z Krakowa przypomina, że wyjątkowo ważnym elementem w każdej kuchni jest podłoga. Jej wybór nie jest łatwy, gdyż kuchnia to wyjątkowo intensywnie eksploatowane pomieszczenie. Podłoga musi mieć więc podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Powinna być także odporna na wilgoć i łatwa do utrzymania w czystości. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań na podłogę we współczesnych kuchniach są płytki podłogowe. Są one efektowne, odporne na ścieranie, a także na wilgoć. Jeżeli bardzo nam zależy, możemy zdecydować się także na podłogę drewnianą. Pamiętajmy jednak, że jest ona zdecydowanie bardziej wymagająca od płytek. W pomieszczeniach takich jak kuchnie sprawdzają się podłogi z twardego i odpornego drewna egzotycznego. Należy liczyć się z faktem, że podłoga drewniana będzie potrzebowała impregnacji.