Porady

Ekogroszek – nowoczesne paliwo dla świadomych użytkowników

Ekogroszek – nowoczesne paliwo dla świadomych użytkowników

Ekogroszek jest według wielu ekspertów najbardziej elastycznym paliwem stałym. Ma wiele zalet, które sprawiają, że w nowoczesnych instalacjach grzewczych cały czas jest stosowany dość powszechnie.

Ekogroszek – standaryzacja dzięki technologii przerobu

Proces produkcji ekogroszku pozwala bardzo precyzyjnie ustalić parametry techniczne paliwa. Ekogroszek workowany może być produkowany z różnych surowców, ale przede wszystkim w procesie produkcyjnym można zastosować odpowiednie techniki wpływające na czystość czy wartość energetyczną końcowego wyrobu. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu w składzie opału można zamówić taki ekogroszek, który będzie spełniał konkretne wymagania dotyczące zasiarczenia, zawartości popiołu czy wartości kalorycznej. To wszystko oznacza również możliwość zakupu najlepiej wycenianego produktu, co w skali całego sezonu grzewczego ma przecież niebagatelne znaczenie.

Ekogroszek, czyli mniejsze powstawanie pyłów

Ekogroszek – właśnie dzięki sposobowi produkcji tego paliwa z podstawowego surowca, czyli węgla lub torfu – może zostać bardzo dokładnie oczyszczony. Oczywiście, że jego spalanie nadal generuje pewną ilość dwutlenku węgla, bo to wynika niejako z samej definicji spalania, natomiast powstaje przy tym mniej pyłów czy tlenków siarki. Co ważne, także popiołu jest niewiele, a to istotne, ponieważ popiół może być wtórnym źródłem cząstek zawieszonych. O ile więc ogrzewanie ekogroszkiem nie jest zupełnie neutralne dla środowiska, to jest zdecydowanie mniej szkodliwe, niż wybór wielu innych typów paliw stałych.

Ogrzewanie ekogroszkiem może być wygodne i precyzyjne

Według wielu osób największą zaletą ekogroszku jest fakt, że można zamówić go w workach i ma się pewność, że zawsze będzie to paliwo o ściśle określonej wielkości bryłki. To ważne z kilku powodów. Przede wszystkim magazynowanie worków jest bardzo wygodne i jednocześnie pozwala zabezpieczyć paliwo przed wilgocią. Także napełnianie podajnika jest znacznie wygodniejsze w przypadku ekogroszku workowanego niż paliw luzem. A samo to, że jest to paliwo idealne do kotłów retortowych i z podajnikami automatycznymi pozwala stosować ekogroszek w precyzyjnie ustawionych instalacjach. Tutaj pojawiają się dalsze korzyści ekonomiczne i środowiskowe – korzystanie z podajników pozwala zawsze używać najmniejszej potrzebną ilości paliwa, więc straty energii i emisje są niższe, niż przy ręcznym napełnianiu paleniska.

Wiele typów ekogroszku na różne potrzeby

Potężną zaletą ekogroszku jest fakt, że paliwo to jest dostępne w kilku różnych wariantach. O ile często radzi się, żeby korzystać wyłącznie z ekogroszku o najwyższej wartości energetycznej, o tyle w porze przejściowej wcale może to nie być najlepsza rada. Wybór mniej kalorycznego, ale też wyraźnie tańszego ekogroszku workowanego na wczesną jesień lub na wiosnę może być uzasadniony ekonomicznie. Przy srogiej zimie oczywiście nadal warto postawić na ekogroszek o jak najwyższej wartości opałowej, jednak jego cena będzie naturalnie wyższa. Tutaj dodatkowym atutem jest fakt, że węgiel workowany jest łatwy w przechowywaniu i można w jednym zamówieniu wybrać kilka różnych typów i zaopatrzyć się w kilka rodzajów paliwa na cały sezon grzewczy.

Ekogroszek jest paliwem, które w wielu przypadkach będzie się pozytywnie wyróżniał na tle innych paliw stałych. Daje więcej możliwości, jest czystszy, wygodniejszy w użyciu, a często też bardziej opłacalny na przykład od opalania orzechem (https://energobielsk.pl/sklep/kategoria-produktu/wegiel-orzech/). Ze wszystkich paliw stałych jest dziś jednym z najchętniej wybieranych i często najlepiej sprawdza się w nowoczesnych instalacjach grzewczych.

Similar Posts