Porady

Drzwi wewnętrzne inne niż wszystkie – zobacz, jaki masz wybór

Drzwi harmonijkowe

Najczęściej spotykane w polskich domach i mieszkaniach drzwi pokojowe to modele uchylne (zwane też rozwieranymi), zwykle wykonane z materiałów drewnopodobnych lub drewna. Mogą być gładkie, frezowane lub urozmaicane przeszkleniami. Występują też w wielu kolorach – od białego, przez naturalne odcienie drewna, aż do czerni. Jeśli jednak szukasz bardziej oryginalnych drzwi lub organizacja przestrzeni nie pozwala na zamontowanie modelu uchylnego – do wyboru masz również wiele innych rozwiązań. Zobacz, jakie rodzaje drzwi wewnętrznych, poza rozwieranymi, są dostępne w sprzedaży.

Drzwi wewnętrzne nie tylko odgradzają od siebie poszczególne pomieszczenia, lecz także zapewniają domownikom prywatność oraz stanowią istotny element wyposażenia wnętrza. Muszą być więc dopasowane do stylistyki poszczególnych pomieszczeń i ich układu. W niektórych mieszkaniach metraż jest na tyle niewielki, że istotny staje się każdy centymetr możliwej do zagospodarowania przestrzeni. Tymczasem klasyczne drzwi uchylne potrzebują dość dużo wolnego miejsca na łuku, po którym porusza się skrzydło. Na szczęście drzwi pokojowe nie muszą być uchylne.

Drzwi przesuwne – nie tylko do małego mieszkania

Coraz większą popularność zyskują drzwi przesuwne, czyli przesuwane wzdłuż płaszczyzny ściany. Mogą być montowane na specjalnej szynie zamaskowanej listwą (system naścienny) lub chowane w ścianie. Drugi sposób jest bardziej efektowny i pozostawia ścianę do dowolnego zagospodarowania. Wymaga jednak większego nakładu pracy – konieczne jest postawienie ścianki z płyty karton-gipsowej i wmontowanie w nią specjalnej kasety, w którą wsuwa się skrzydło.

Drzwi przesuwne sprawdzają się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach – nie otwierają się po łuku, dlatego zajmują mniej miejsca niż modele uchylne. Nie ma również ryzyka, że w czasie otwierania uderzą w meble czy w ścianę.

Drzwi składane – praktyczne i wygodne

Innym rozwiązaniem są drzwi składane, zwane też łamanymi. Są skonstruowane z dwóch lub trzech pionowych elementów połączonych zawiasem, dzięki czemu nie otwierają się po łuku, ale składają się jak parawan. To sprawia, że zajmują mniej miejsca.

Rodzajem drzwi łamanych są drzwi harmonijkowe, zbudowane z większej liczby wąskich elementów.

Drzwi szklane – sposób na doświetlenie pomieszczeń

Bardzo efektownie prezentują się również wewnętrzne drzwi szklane. Wykonuje się je z tafli szkła hartowanego montowanej na ościeżnicach. Dzięki specjalnej obróbce termicznej są bardzo wytrzymałe. Nawet jeśli pękną, nie będą mieć ostrych krawędzi, o które można się zranić.

Szklane drzwi pokojowe znajdują zastosowanie zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach oraz w niewielkich mieszkaniach. Pozwalają bowiem oddzielić poszczególne pomieszczenia, a jednocześnie nie blokują dostępu światła. Sprawdzą się więc w miejscach, które potrzebują doświetlenia np. z powodu braku okna. Drzwi szklane nie zapewniają wprawdzie aż takiej intymności jak modele drewnopodobne, lecz dzięki możliwości wybrania szkła nieprzezroczystego (np. mlecznego) mogą być montowane również w sypialni czy gabinecie.

Jeśli właśnie zastanawiasz się nad wyborem nowych drzwi wewnętrznych, skuś się na którąś z naszych propozycji. Piękne i oryginalne drzwi nie tylko podzielą przestrzeń w mieszkaniu, ale też staną się uzupełnieniem aranżacji.

Similar Posts