Porady

​Czym wyłożyć taras?

Każdy, kto posiada taras przed domem, chciałby by był on jednocześnie piękny, wygodny i użyteczny. Aby to osiągnąć, konieczne jest odpowiednie wykończenie i urządzenie przestrzeni. Jednym z najważniejszych elementów jest oczywiście podłoga. Jakie nawierzchnie warto wybrać?

​Co na taras niezadaszony?

Zastanawiając się, czym wyłożyć taras, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na warunki na nim panujące. Wbrew pozorom, niekoniecznie muszą być one zawsze takie same. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zadaszenie, które ma olbrzymie znaczenie. Chroniąc choć częściowo przed deszczem, śniegiem czy też nawiewaniem liści pozwala ono na zastosowanie dużo bardziej delikatnych materiałów. Inaczej wygląda sytuacja, gdy mamy do czynienia z całkowicie lub częściowo odkrytym tarasem. Wówczas konieczne jest zastosowanie nawierzchni o najwyższych parametrach. Muszą być one:

  • odporne na działanie wody,

  • wytrzymałe i trudne do zarysowania,

  • niewrażliwe na promieniowanie UV,

  • łatwe w konserwacji.

​Co na taras – jakie są możliwości?

Jak więc widać, wymagania względem podłogi na tarasie są bardzo wysokie. Sprawia to, że tylko specjalnie przystosowane materiały sprawdzą się w praktyce i zapewnią odpowiednią trwałość, użyteczność i estetykę. Które z nich są warte polecenia?

​Deski drewniane

Jednym z najbardziej tradycyjnych nawierzchni na taras są klasyczne deski. Mają one bezsprzecznie wiele zalet. Przede wszystkim to naturalny materiał, który świetnie wygląda i jest bardzo przyjemny w dotyku. Co więcej, deski po dokładnym zakonserwowaniu dość dobrze radzą sobie z wilgocią, można też je poddać renowacji. Minusem desek jest jednak ich wysoka cena, a także konieczność regularnego olejowania. Dodatkowo też nawet bardzo dobrze zakonserwowane drewno może namakać, problemem może być też powstawanie pleśni czy grzybów.

​Deska tarasowa kompozytowa

Alternatywą dla drewna jest deska tarasowa wykonana z kompozytu. Materiał ten powstaje z połączenia miazgi drzewnej i PCV. Dość powszechnie jest on chwalony za łączenie najlepszych cech obu surowców. Deski kompozytowe dobrze wyglądają, są przyjemne w dotyku i jednocześnie w pełni odporne na działanie wody, nie wymagają też konserwacji, a ich czyszczenie jest bardzo proste. Jedyną ich słabą stroną jest brak możliwości renowacji.

deski tarasowe szare.jpg

​Sztuczna trawa

Zupełnie inny charakter i estetykę oferuje sztuczna trawa. Nawierzchnia tego typu wykonana jest w stu procentach z tworzyw sztucznych, dzięki czemu jest wytrzymała i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Dobrej jakości sztuczna trawa na balkon czy schody jest też dodatkowo odporna na blaknięcie, a jej wygląd doskonale imituje naturalną murawę. Sporą zaletą sztucznej trawy jest też jej łatwy montaż i prosta konserwacja. Jedyne słabsze strony tej opcji to niższa wytrzymałość mechaniczna – choć niewielkie uszkodzenia łatwo ukryć w „źdźbłach” oraz wrażliwość na wysokie temperatury. Sztuczna trawa to też pomysł na tani taras.

sztuczna trawa na taras.jpg

​Płytki podłogowe

Jednym z najbardziej klasycznych i popularnych rodzajów podłogi na taras są bez wątpienia płytki gresowe. W tym przypadku można oczywiście zaadaptować produkty przeznaczone do kuchni lub łazienki (o ile są mrozoodporne) lub też skorzystać z kafelków zewnętrznych dedykowanych na tarasy. Twarde, wytrzymałe i eleganckie płytki służyć mogą przez wiele lat, a ich czyszczenie i konserwacja nie powinna być problemem. Aby jednak w pełni skorzystać z ich możliwości, koniecznie trzeba zadbać o prawidłowe ułożenie. Na tarasie można wykorzystać na przykład płytki drewnopodobne lub płytki imitujące naturalny kamień.

​Co na taras na podłogę – jakie rozwiązanie wybrać?

Obecnie można wybierać spośród kilku bardzo dobrych materiałów na podłogę tarasową. Co przy tym warte podkreślenia, wspomniane opcje są na tyle dobre, że w praktyce trudno określić jednoznacznie najlepszą propozycję. Wszystkie one mają sporo zalet, a ich słabe strony często mogą mieć niewielkie znaczenie. Dlatego też warto kierować się przede wszystkim estetyką, kosztami i naszym pomysłem na taras. Jeśli nie planujemy go jako opcji na dziesięciolecia, a zależy nam na dobrej kompozycji z resztą ogrodu, to idealną opcją wydaje się sztuczna trawa. Z kolei użytkowe tarasy o nowoczesnym charakterze będą świetnie wyglądać po ułożeniu na nich desek kompozytowych.

Czym więc wyłożyć taras? Przede wszystkim takim materiałem, który poradzi sobie nawet w trudnych warunkach i będzie łatwy w utrzymaniu. Deski tarasowe, sztuczna trawa czy płytki to z całą pewnością spełniają te wymagania!

Similar Posts