Porady

5 cech, na które warto zwracać uwagę, wybierając kosz na śmieci

W każdym domu znajduje się przynajmniej jeden kosz na śmieci, bez którego nie można się obyć. Ten obowiązkowy element wyposażenia wnętrza może nie tylko pełnić swoją podstawową rolę, gromadząc odpady, ale także ułatwiać sprzątanie i utrzymanie porządku, a nawet stać się dekoracją mieszkania. Na co zwracać uwagę, wybierając kosz na śmieci? Oto 5 najważniejszych cech każdego modelu.

1. Pojemność kosza

Jedną z najważniejszych i podstawowych cech kosza na śmieci istotnych przy wyborze jest jego pojemność. Dopasowuje się ją przede wszystkim pod kątem ilości domowników, którzy będą z niego korzystać. Każda z osób mieszkających w domu produkuje odpady, a więc im więcej jest domowników, tym większy powinien być kosz.

Kosz na śmieci do kuchni dla osób mieszkających samotnie może mieć pojemność 20 – 40 litrów. W przypadku par i rodzin z dziećmi zaleca się wybór pojemników o pojemności co najmniej 50 litrów, by uniknąć ich częstego opróżniania.

2. Rozmiar i kształt pojemnika

Pojemność to nie to samo co rozmiar kosza, choć obie te cechy wpływają na siebie nawzajem. Zwróć uwagę na miejsce, w którym zamierzasz ustawić kosz. Możesz dokładnie zmierzyć tę przestrzeń, by być pewnym co do rozmiarów idealnego pojemnika. Jeśli masz niewiele miejsca, zwróć uwagę na kosze wąskie, narożne oraz modele zamykane w szafkach, które dodatkowo ułatwiają utrzymanie porządku w kuchni. Wśród koszy dostępnych w sklepach z powodzeniem znajdziesz również modele o zaokrąglonych kształtach.

kosze na śmieci do segregacji odpadów

3. Kosz na śmieci z pokrywką czy bez?

Kosze na śmieci bez pokrywki świetnie sprawdzają się między innymi do składowania papieru. Nie trzeba ich otwierać, dzięki czemu są łatwo dostępne nawet wtedy, gdy ma się zajęte ręce. Pamiętaj jednak, że w kuchni lepszym wyborem są kosze z pokrywką, zwłaszcza gdy mowa o odpadach zmieszanych i organicznych. Pokrywka ma w tym przypadku dwa ważne zadania – zatrzymywanie nieprzyjemnych zapachów oraz ochrona zawartości kosza przed insektami.

Jeśli wybierasz model kosza z pokrywką, zwróć uwagę na sposób jej otwierania. Możesz spotkać kosze otwierane ręcznie, z pokrywkami działającymi uchylnie, a także modele z pedałem nożnym. Pedał pozwali Ci na otwieranie kosza bez użycia rąk, co nie tylko wygodne, ale i higieniczne.

4. Materiał wykonania kosza

Materiał, z którego wykonano kosz, powinien być przede wszystkim trwały, odporny na działanie wilgoci, niechłonący zapachów i łatwy w czyszczeniu. Najczęściej domowe kosze na śmieci wykonuje się z tworzyw sztucznych oraz metalu. Oba te materiały spełniają wymienione wcześniej warunki, jednak zawsze warto sprawdzić ich jakość, by upewnić się, że nie zawiodą podczas codziennego użytkowania.

Wybór materiału ma wpływ również na wygląd zewnętrzny kosza. Modele z tworzyw sztucznych mogą być barwione na dowolne kolory, co ułatwia dopasowanie ich do różnych stylów wnętrz. Metalowe kosze natomiast są nieco odporniejsze, a ich metaliczny połysk świetnie wpisuje się w nowoczesne aranżacje kuchni.

wygodny pojemnik na śmieci do kuchni

5. Ilość pojemników a segregacja śmieci

Poruszając temat koszy na śmieci, nie sposób nie wspomnieć o segregacji odpadów, która wymaga korzystania z kilku pojemników. Jeśli szukasz kosza do gabinetu lub pokoju dziecięcego, dodatkowe pojemniki będą zbędne. Jeżeli jednak wybierasz główny kosz używany w kuchni, zwróć uwagę na to, czy dany model ułatwi Ci segregację.

Żeby wygodnie segregować śmieci, najlepiej korzystać z kilku osobnych pojemników o różnym przeznaczeniu. W tym celu możesz zaopatrzyć się w jeden główny kosz oraz kilka dodatkowych, do których będziesz odkładać papier, szkło czy tworzywa sztuczne. Możesz również zdecydować się na jeden kosz z kilkoma pojemnikami, w tym na przykład model dzielony lub zestaw koszy na stelażu.

Similar Posts