Porady

Izolacja akustyczna – jak ją osiągnąć?

Izolacja akustyczna – jak ją osiągnąć?

Przy wykańczaniu budynku ogromną uwagę poświęcamy na jego termoizolację. Zdarza się, że izolacja akustyczna schodzi na drugi plan, a przecież także jest bardzo istotna dla komfortu domowników. W jaki sposób osiągnąć optymalną izolację akustyczną domu?

Izolacja akustyczna ścian zewnętrznych

O izolacji akustycznej danego materiału decyduje współczynnik Rw, który powinien prezentować jak najwyższą wartość. Należy brać go pod uwagę wybierając materiały do wykończenia domu, szczególnie gdy znajduje się on przy ruchliwej drodze. Jeśli chodzi o ściany zewnętrznej i nośne budynku, z izolacją dźwiękową dobrze radzą sobie materiały, takie jak beton i cegła, a także wełna mineralna, którą bardzo często wykorzystuje się również do izolacji termicznej. W ten sposób można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Takich właściwości nie prezentuje niestety wykorzystywany czasem do termoizolacji styropian.

Izolacja akustyczna okien

Nawet przy dobrej izolacji ścian hałasy z zewnątrz mogą niepokoić domowników ze względu na nieodpowiednią charakterystykę okien. Jednym z rozwiązań jest usytuowanie ich w taki sposób, aby były odizolowane od źródeł hałasu, a więc znajdowały się po przeciwnej stronie budynku. Nie zawsze można sobie jednak na to pozwolić. Na szczęście współczesne modele okien charakteryzują się dobrymi właściwościami pod względem izolacji dźwięku. Warto zwracać uwagę na ten parametr. Okna sąsiadujące ze źródłami hałasu nie powinny być wyposażone w mechaniczną wentylację.

Izolacja akustyczna ścian działowych

W kwestii ograniczenia zewnętrznych i wewnętrznych źródeł dźwięku ważną rolę odgrywają ściany działowe. One również powinny zawierać warstwę izolacji akustycznej. W tej roli dobrze sprawdza się wełna mineralna, która dodatkowo posiada właściwości termoizolacyjne, a poza tym jest materiałem niepalnym, a więc w krytycznej sytuacji może zapobiegać rozprzestrzenianiu się pożaru.

Pragniesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowej izolacji termicznej i akustycznej budynków? Pokaźne źródło wiedzy i porad znajdziesz na stronie https://www.knaufinsulation.pl/.

Similar Posts