Porady

Czym jest izolacyjność akustyczna okien?

Czym jest izolacyjność akustyczna okien

Hałas w otoczeniu może znacznie wpływać na jakość życia, dlatego ważne jest odizolowanie wnętrza od hałasów. Jednym z kluczowych elementów, decydujących o poziomie hałasu w pomieszczeniu, są okna. Przeczytaj, czym jest izolacyjność akustyczna okien, jak montaż okien wpływa na hałas w domu oraz kiedy warto sięgnąć po okna o podwyższonym parametrze ochrony akustycznej.

O czym mówi izolacyjność akustyczna okien?

Parametr akustyczności okien to miara zdolności okna do redukcji dźwięków z otoczenia. Jest on wyrażany w decybelach (dB) i informuje nas, o ile dB redukowane są dźwięki przenikające przez okno. Im wyższa wartość tego parametru, tym lepsza izolacja akustyczna okien. Warto zaznaczyć, że parametr ten składa się z dwóch głównych wskaźników:

  • współczynnik izolacyjności akustycznej Rw – czyli zdolności do blokowania dźwięków zewnętrznych;
  • C – zdolności do tłumienia dźwięków przewodzonych przez strukturę okna.

W praktyce oznacza to, że im wyższe wartości Rw i C, tym lepiej okno izoluje od hałasu zewnętrznego. Współczesne technologie pozwalają na projektowanie okien, które skutecznie redukują różne rodzaje dźwięków, co jest istotne zwłaszcza w głośnych środowiskach miejskich.

Jakie elementy okna wpływają na poziom hałasu?

Konstrukcja okna może wydawać się prosta, jednak jego przekrój pokazuje skomplikowanie stolarki. Najważniejsze części skrzydła, które mają wpływ na ilość wpuszczanego do wnętrza hałasu to:

  • pakiet szybowy;
  • rama okienna;
  • izolacja.

Grubość i rodzaj szkła mają istotny wpływ na izolacyjność akustyczną. Szyby zespolone, składające się z kilku warstw szkła, są bardziej efektywne w redukcji dźwięków. Okna akustyczne często składają się z szyb o różnej grubości, co pozwala na skuteczniejsze niwelowanie dźwięków o różnej częstotliwości. Poza tym materiał, z jakiego wykonane są ramy okienne, również odgrywa ważną rolę. Drewniane ramy mogą absorbować pewne dźwięki, podczas gdy ramy aluminiowe czy PVC są bardziej sztywne i mogą skuteczniej blokować dźwięki. Dźwiękoszczelne okna drewniane wykonane są często z drewna dębowego. Natomiast produkty aluminiowe i z PVC mają większą liczbę komór.

W całej konstrukcji okien liczy się też sposób i jakość uszczelnienia. Dobrze zamontowane i utrzymane w dobrym stanie uszczelki są kluczowe dla redukcji dźwięków przenikających przez szczeliny okienne. Jeśli są wadliwe, nawet najlepsza szyba akustyczna nie zdziała cudów.

Montaż okien a redukcja hałasu wewnątrz

Należy pamiętać, że montaż stolarki okiennej ma kluczowe znaczenie dla efektywnej izolacji akustycznej w domu. Nawet okna dźwiękochłonne o najwyższych parametrach nie spełnią swojej roli, jeśli zostaną źle zamontowane. W trakcie montażu szczególną uwagę należy zwrócić na szczelność. Wszelkie szczeliny i nieszczelności wokół ram okiennych mogą prowadzić do znacznego wzrostu hałasu. Profesjonalny montaż, który uwzględnia szczelność, pozwoli uniknąć tego problemu.

Kiedy sięgnąć po okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej?

Można powiedzieć po prostu, że okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej przydają się w okolicach intensywnego hałasu np. gdy mieszkanie jest położone w miejscu o intensywnym ruchu ulicznym. W przypadku domów przy ruchliwych ulicach czy lotniskach, okna o wyższej izolacyjności akustycznej są niezbędne.

Podobnie jest, gdy w sąsiedztwie są źródła intensywnego hałasu. Jeśli w okolicy znajdują się fabryki, lokale rozrywkowe czy inne miejsca generujące duży hałas, warto zainwestować w okna, które skutecznie zabezpieczą przed dźwiękami z zewnątrz.

Słowem podsumowania

Jaki wniosek można wysnuć z powyższych informacji? Izolacyjność akustyczna okien odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu spokoju i ciszy w domu. Wybierając odpowiednie okna oraz dbając o ich prawidłowy montaż, możesz znacząco poprawić komfort życia i zapewnić sobie ochronę przed uciążliwym hałasem z otoczenia. W sytuacjach wymagających szczególnej ochrony dźwiękowej warto rozważyć inwestycję w okna o podwyższonym parametrze izolacyjności dźwiękowej, które zawierają np. szyby akustyczne.

Materiał sponsorowany.

Similar Posts