Każdy remont czy przebudowa mieszkania bądź domu wiąże się z dużą ilością gruzu i odpadów budowlanych. Oto kilka sposobów jak pozbyć się ich w sposób całkowicie legalny.
Neutralizacja gruzu w mniejszych ilościach
Odpady budowlane pod karą grzywny nie mogą trafiać do zwykłych komunalnych pojemników na śmieci. Należy zapakować je do oddzielnych toreb lub wzmacnianych worków i wywieźć na odpowiednie miejsce, wyznaczone do tego celu przez gminę. Samodzielny wywóz odpadów budowlanych i gruzu nic nie kosztuje, odbierany jest bezpłatnie.
Innym sposobem na darmowy wywóz odpadów budowlanych jest znalezienie ogłoszeń od osób, które chętne są do ich zagospodarowania. Wykorzystują je do utwardzenia drogi dojazdowej pod posesję lub zrobienie wylewki. Odbiór i transport gruzu pozostają wtedy w ich kompetencjach.
Jeśli objętość odpadów nie przekracza jednego metra sześciennego, można zamówić tzw. big bag (z ang. wielka torba). Usługa ta w zależności od gminy jest darmowa lub płatna, ale w niektórych miastach każdy mieszkaniec może raz do roku zamówić big baga nie ponosząc żadnych kosztów.
Wywóz wielkogabarytowych odpadów budowlanych
Przy inwestycjach na szerszą skalę konieczne może być zamówienie kontenera od wyspecjalizowanej firmy. Te wielkogabarytowe pojemniki mają nośność kilku ton i mieszczą nawet kilkanaście metrów sześciennych gruzu. Ich dostarczenie i odbiór trzeba ustalić z odpowiednim wyprzedzeniem – firmy specjalizujące się w wywozie gruzu po uiszczeniu opłaty organizują transport i składowanie.
Pamiętać należy, że na postawienie pojemnika po odbiór odpadów budowlanych należy mieć specjalną zgodę, jeśli zajmuje on np. pas ruchu, chodnik czy pas zieleni. Dotyczy to z reguły remontujących mieszkania w blokach i kamienicach. Opłaty z tytułu zablokowania pasa drogowego są znikome, w porównaniu z grzywnami za takie działanie bez zgody prawnej.
Podczas remontów na wysokościach można wynająć też podpinany rękaw, tzw. zsyp, złożony ze wzmacnianych pierścieni. Dzięki niemu gruz trafia bezpośrednio do podstawionego kontenera, znacznie przyspieszając czas pracy i transport odpadów prac wykonywanych na wysokościach. Cena wynajmu zsypu jest zależna od ilości pierścieni, zatem użytkownicy wyższych pięter poniosą wyższe koszta, ale relatywnie oszczędzą najwięcej czasu na transporcie odpadów na dolne partie posesji.
Kary za nielegalny wywóz gruzu
Wywożenie gruzu do lasu czy na dzikie wysypiska podlega karze mandatu 500 złotych. To więcej niż koszt legalnego pozbycia się odpadowych materiałów budowlanych. Coraz więcej gmin umożliwia więc darmowe bądź nisko płatne pozbywanie się gruzu, by jak najbardziej ułatwić pracę remontowcom i zapobiec rozszerzaniu się nielegalnych wysypisk odpadów.
Potrzebujesz firmy, która zajmie się wywozem odpadów? Wejdź na Fixly i znajdź rzetelnych fachowców. Wystarczy dodać zapytanie, a zainteresowani wykonawcy sami nawiążą z Tobą kontakt. Bez względu na to, czy mieszkasz w Białymstoku, Gliwicach czy Opolu – na Fixly znajdziesz fachowca.