Komfortowy i zdrowy sen jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie musimy zatem przekonywać, dlaczego warto przygotować optymalne warunki snu dla niemowlęcia i noworodka, którym jest tak potrzebny. Sprawdź, jak zapewnić maluszkowi komfortowy sen zimą, gdy temperatura spada, a w pomieszczeniach konieczne jest dogrzewanie. Zastosuj pięć trików, dzięki którym jakość snu niemowlęcia będzie jak najwyższa.
1. Zapewnij świeże, nawilżone powietrze w sypialni dziecka
Czy masz wrażenie, że zimą, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, Twojemu dziecku w domu może być chłodno? Zwłaszcza w przypadku noworodków i niemowląt szczególnie zwracamy uwagę, czy dziecko nie jest wychłodzone, jednak według zaleceń lekarzy małego dziecka nie należy przegrzewać. Utrzymuj w sypialni noworodka i niemowlęcia temperaturę w granicach 18–20 stopni, by zapewnić dziecku komfort wypoczynku i zdrowie. Pamiętaj, by nie doprowadzić do przesuszenia powietrza w sypialni maluszka. Zastosuj nawilżacz, który zadba o jakość powietrza szczególnie w okresie zimowym, gdy ogrzewanie wysusza powietrze. Nie zapomnij o wietrzeniu – zimą warto wykonywać je krótko i intensywnie, by wymusić szybką wymianę powietrza w pomieszczeniu bez wyraźnej straty energii. Przed wietrzeniem przykręć ogrzewanie.
2. Zastosuj odpowiednią ochronę otworów okiennych
Otwory okienne są w okresie grzewczym głównym źródłem strat energii cieplnej. Z tego względu na to po wietrzeniu pomieszczenia warto zapewnić szczelność, która dodatkowo znajdzie zastosowanie w kwestii tłumienia odgłosów z zewnątrz. W sypialni noworodka jest to szczególnie ważne, gdyż maluszek, przesypiający większość doby, może zwracać uwagę na uliczne hałasy, utrudniające proces zasypiania. Warto zadbać o wysoką jakość okien oraz zastosować zaciemniające rolety lub zasłony. Doskonale sprawdzają się też produkty wyposażone w warstwę folii termoizolacyjnej, chroniącej przed chłodem zimą i wnikaniem ciepła latem.
3. Zadbaj o klimatyczne oświetlenie o ciepłej barwie
W nocy w sypialni dziecka powinna panować ciemność, warto zatem od pierwszych tygodni życia dziecka wyłączać oświetlenie na czas zasypiania. Zastosuj niewielką lampkę z czujnikiem ruchu, sprawdzającą się w sytuacji, gdy konieczne będzie doglądnięcie dziecka, napojenie lub zmiana pieluszki. Wyposaż dziecięcą sypialnię w nastrojowe oświetlenie o ciepłej barwie, które znakomicie sprawdzi się podczas wieczornego rytuału pielęgnacyjnego i czytania. Będzie się niemowlęciu kojarzyło z uspokojeniem, ukojeniem i wyciszeniem, a to pomoże mu łatwiej i szybciej zasnąć. Podczas wieczornego przygotowania do snu zadbaj, by niemowlę odczuło spokój. Doskonale sprawdzi się kojąca muzyka lub dźwięk szumu morskich fal.
4. Naturalne materiały o przyjemnej w dotyku strukturze – niezbędne w sypialni dziecka zimą
Dbasz o najwyższą jakość tkanin, którymi otacza się Twoje dziecko? Zwracasz uwagę, by nie powodowały podrażnień skóry oraz zapewniały jej optymalną oddychalność? To naturalne. Zastosuj tę zasadę również podczas urządzania sypialni niemowlęcia, w której zimą szczególnie ważne są przyjemne w dotyku, przytulne tekstylia. Stylowe kocyki, kołderki, śpiworki, ochraniacze do łóżeczka powinny być wykonane z tkanin lub dzianin przepuszczających powietrze, atestowanych oraz naturalnych, dedykowanych do kontaktu ze skórą najmłodszych dzieci. Zwróć uwagę również na pokrowiec materaca. Materace Fit 4 Sleep zapewniają właściwości antyalergiczne oraz dopasowanie do indywidualnych potrzeb dzięki opcji stworzenia czterech zróżnicowanych powierzchni snu (odwrócenie i przełożenie). Zadbaj również o tonację kolorystyczną, wybierając pastelowe, ciepłe barwy.
5. Zimą ważne jest utrzymanie temperatury – dobierz materac do łóżeczka
Wysokiej jakości materace, jak te z oferty Hilding Anders, wyposażone są w pokrowce, zapewniające doskonałe właściwości termoregulacyjne, sprawdzające się zarówno zimą, jak i latem. Wybierając tego typu produkt, jak np. https://sleepinghouse.pl/133-materace-80×200, dostarczasz swojemu dziecku odczucie utrzymywania skumulowanego ciepła w najchłodniejsze dni, gdy szczególnie potrzebuje otulenia. Latem pokrowiec ma za zadanie wywołać efekt przyjemnego ochłodzenia, co również dzieje się dzięki pokrowcom typu Refresh. W sypialni niemowlęcia zimą szczególnie ważne jest zachowanie komfortu termicznego. Nie przegrzewaj dziecka, pamiętając jednocześnie, by kładąc je spać w łóżeczku, ubrać je w jedną warstwę więcej niż w sytuacjach, gdy nosisz je na rękach czy w chuście i ogrzewa się ciepłem Twojego ciała.
Artykuł sponsorowany.