Projektowanie

Styl skandynawski we wnętrzach

Styl skandynawski we wnętrzach

Wnętrza w stylu skandynawskim są proste, pozbawione zbędnego przepychu, przytulne i ciepłe. Pełno tutaj nawiązań do natury, sprzętów z białymi frontami, ciepłych tkanin i kwiatków. Wnętrza w stylu skandynawskim są przestronne, jasne i funkcjonalne. Od wnętrz w stylu minimalistycznym odróżnia je uwielbienie do hygge: przytulności, swojskości. Nic nie musi być tutaj uporządkowane – ważniejsze, aby było wygodnie i funkcjonalnie. Urządzając salon lub sypialnię w stylu skandynawskim, zrezygnujmy z zasłon i firanek. W takich wnętrzach nie zawiesza się również mat bambusowych w oknach ani karniszy dla innych ozdób. Okno pozostaje gołe, co niesamowicie powiększa i rozświetla wnętrze, a to istotna kwestia we wnętrzach w skandynawskim stylu.

Wnętrza w stylu skandynawskim lubią podłogę z desek drewnianych: surowych lub pomalowanych na biało. Idealnie, gdy do skandynawskiego salonu możemy wstawić kominek lub kozę grzewczą. Jeśli nie ma takiej możliwości, możemy posłużyć się uwielbianymi w Skandynawii świeczkami, lampionami i innymi gadżetami wprowadzającymi do wnętrza unikalny nastrój – taki, jaki wprowadza żywy tlący się ogień w kącie. Dodatkowo, zadbajmy o przytulność wprowadzając do wnętrza miłe w dotyku dodatki: miękkie poduszki, ciepłe koce, naturalnego koloru dywany, a także nowoczesne kilimy. To wszystko świetnie zagra z meblami o prostej, stelażowej konstrukcji z drewna.

Styl skandynawski jest szczególnie lubiany przez rodziny z dziećmi. Zwykle jest wybierany przez osoby, które chcą stworzyć ciepłe domowe ognisko w swoich czterech kątach. Styl ten pozwala odpocząć, wyciszyć się i odetchnąć. Zwykle nie czuja się w nim dobrze single prowadzący intensywny tryb życia. Często nie jest to też wystarczający styl dla osób, które poszukują we wnętrzach nowoczesności, blichtru i które chcą, aby mieszkanie było bardzo reprezentatywne. W tym przypadku styl skandynawski wyda się zbyt swojski, a wnętrza urządzonego wg. jego przykazań zbyt niedopracowane.

* Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, jakie style we wnętrzach nowoczesnych polecają architekci z jednej z warszawskich pracowni projektowania wnętrz.

Similar Posts