Meble

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sofy rozkładanej

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sofy rozkładanej

W każdym domu przydadzą się sofy rozkładane, które łączą w sobie estetykę, funkcjonalność i uniwersalność. Wybór jest ogromny, dlatego nawet najbardziej wymagający kupujący znajdą dla siebie coś odpowiedniego, co będzie pasowało do aranżacji ich wnętrza i indywidualnych preferencji. W przypadku sofy z funkcją spania można mówić o meblu nadającym się do użytkowania zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Jeśli pojawią się niespodziewani goście, będziemy mogli bezproblemowo ich przenocować w komfortowych warunkach. Wystarczy rozłożyć sofę, aby zyskać dodatkowe miejsce do spania.

Czas na wybór sofy rozkładanej

Sofa rozkładana doskonale sprawdza się jako praktyczny mebel do salonu i jednocześnie może służyć jako łóżko gościnne. Przy jej wyborze powinno się mieć na uwadze konstrukcję, szerokość powierzchni użytkowej, obicie, wypełnienie i mechanizm rozkładania. Szukać należy mebla solidnie wykonanego, z dobrej jakości materiałów. Jeśli sofa ma być użytkowana zarówno za dnia, jak i w nocy, jej stelaż wraz z okuciem musi być wystarczająco wytrzymały. Mocna rama to podstawa, jeśli mebel ma służyć przez długi czas. Powierzchnia spania powinna być odpowiednio duża, aby można było liczyć na komfort użytkowania. Trzeba mieć wobec tego na uwadze to, kto będzie na niej spać. Inne potrzeby ma osoba filigranowa niż wysoka i dobrze zbudowana. Za minimum uznaje się szerokość wynoszącą 60 cm, ale wiele osób preferuje większe przestrzenie. Rozkładane sofy mają zwykle od 120 do 170 cm, co przekłada się na 60-85 cm na osobę. Wszystko zależy od tego, jakiego wzrostu są domownicy. Istotne będzie też to, jaką tkaniną został obity mebel. Obowiązkowo powinna ona być wytrzymała i plamoodporna, co zagwarantuje długotrwałe użytkowanie i zachowanie nienagannego stanu. Nie bez znaczenia będzie odporność materiału na blaknięcie, tym bardziej przy nasłonecznionym pomieszczeniu jakim jest salon. Nikt przecież nie chce, aby tkaniny się szybko odbarwiały, co będzie po prostu wyglądało nieestetycznie.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, wybierając sofy rozkładane?

Sofy rozkładane mogą mieć różne rodzaje wypełnienia, co ma bezpośredni wpływ na wygodę i komfort ich użytkowania. Tym bardziej, jeśli zamierzamy spać na takim meblu. Mile widziane są sprężyny kieszeniowe, które dopasowują się do naturalnych krzywizn ciała. Odznaczają się także dużą wytrzymałością. Mile widzianym rodzajem wypełnienia sofy będą sprężyny bonellowe czy pianka wysokoelastyczna. Powierzchnia użytkowa nie może się zapadać ani odkształcać. Znaczenie będzie miało również to, w jaki sposób rozkłada się sofę. Jedni preferują system wysuwającego się siedziska, drugim przypasuje najbardziej system belgijski. Można też wybrać wariant wózka, klik-klak czy delfina. Istotne przy sofach rozkładanych jest to, ile mają łączeń i załamań. Im będzie ich mniej, tym można liczyć na większą wygodę. Nie bez znaczenia jest wielkość pojemnika na pościel, aby można było pomieścić kołdrę, poduszki. Jeśli szukamy mebla mniej masywnego i lżejszego, to warto wybrać ten bez dużego schowka na pościel

 

Similar Posts