Ogród

Jak zabezpieczyć byliny na zimę?

Jak zabezpieczyć byliny na zimę?

Całkiem spora część bylin, z którymi możesz się spotkać to te odporne na zimę. Z definicji nie potrzebują one żadnych skomplikowanych zabiegów podczas zimy, bo mają na nią naturalną odporność i potrafią sobie radzić w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Część z nich jednak to rośliny ozdobne byliny wrażliwe na zimę – tutaj musisz się już postarać, by nadal mogły one zachwycać swoim wyglądem, gdy już przyjdzie długo wyczekiwana wiosna. Jak to zrobić?

Czym są rośliny ozdobne byliny?

Byliny to nic innego jak rośliny wieloletnie. Nie trzeba ich sadzić co roku i są w stanie przetrwać w ziemi powyżej dwóch sezonów – trzy sezony to minimum, choć całkiem sporo roślin tego typu radzi sobie przez wiele długich lat. Żeby tak jednak było, musisz o nie odpowiednio zadbać. Zwłaszcza jeśli to rośliny ozdobne byliny, które są jednocześnie wrażliwe na zimę. Możesz się spotkać też z tymi niewrażliwymi, które nie potrzebują skomplikowanych zabiegów w tym zakresie.

Jak zabezpieczyć byliny na zimę?

Byliny do ogrodu to doskonały pomysł dla każdego, kto chce przez wiele długich lat cieszyć się pięknem ogrodu, gdy już natura będzie w rozkwicie. Nie ma jednak nic za darmo – musisz o nie odpowiednio dbać w zimie. Jak to zrobić?

Wykopywanie

Byliny do ogrodu można podzielić na te, które zimują w glebie i na te, które nie powinny tego robić, bo zginą. Jeśli Twoje zaliczają się do tej drugiej kategorii, nie ma rady – musisz je wykopać. Możesz je potem w doniczkach wstawić do domu, szklarni, ogrodu zimowego lub innego miejsca, którym dysponujesz. Ponownie zasadzisz je dopiero na wiosnę, gdy temperatury będą już bardziej sprzyjające.

Okrywanie

To pomaga roślinom przeżyć nawet największe mrozy. Możesz w tym celu korzystasz z materiałów całkowicie naturalnych – na przykład liści opadłych z drzew lub słomy. Niektórzy używają też papieru lub styropianu. Możesz też odwiedzić sklep ogrodniczy – zrobisz to nawet online – i kupić odpowiednie maty i siatki, które pozwolą okryć Twoje rośliny. Nigdy jednak nie okrywaj ich, gdy na zewnątrz panują jeszcze dodatnie temperatury, bo możesz doprowadzić do zaparzenia się roślin.

Ochrona przed wilgocią

Każda roślina potrzebuje odpowiedniej dawki wilgoci, ale jeśli będzie jej za dużo, zacznie po prostu gnić. A zimą o nadmiar wilgoci wcale nie jest trudno. Musisz po prostu zadbać o odpowiedni drenaż -to on osłoni roślinę i odprowadzi nadmiar wilgotności z podłoża. Drenaż może być żwirem lub gruboziarnistym piaskiem. Możesz też osłonić roślinę charakterystycznym daszkiem.

Właściwe ukorzenienie przed zimą

Każda roślina musi mieć czas na to, by się odpowiednio ukorzenić. Dlatego jeżeli nie posadzisz jej w gruncie odpowiednio wcześnie, nie będzie miała odpowiednich możliwości i najprawdopodobniej nie przeżyje zimy. Dlatego – jeżeli masz w planach przesadzanie – zrób to najpóźniej we wrześniu, później się już wstrzymaj. To daje Twojej roślinie więcej czasu, gdy może zakorzenić się w gruncie i przetrwać jak najlepiej trudny zimowy okres.

Artykuł powstał we współpracy z https://wszystkodlaogrodu.pl/kategoria-produktu/rosliny/byliny/

Similar Posts