Firany są nie tylko praktycznym dodatkiem, ale również ciekawie się prezentują. Odpowiednio dobrane, stanowią ciekawe uzupełnienie każdego salonu. Jakie funkcje spełniają firany? I na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?
Jakie są funkcje firanek?
Firany w mieszkaniu pełnią kilka funkcji. Po pierwsze, ich zadaniem jest ochrona przed wścibskimi sąsiadami i zapewnienie prywatności. Co prawda poziom zakrywania tego, co jest wewnątrz, nie jest tak wysoki, jak w przypadku zasłon, ponieważ firanki są uszyte z delikatnych, przezroczystych materiałów, które nie zasłonią wszystkiego w 100%. Mimo to ta forma okiennej ozdoby pozwala na nieco prywatności i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.
Po drugie, firany pełnią funkcję dekoracyjną, która dopełni zarówno salon, jak i sypialnię, pokój dziecięcy czy kuchnię. W kuchni oraz łazienki idealnie sprawdzają się krótkie firanki, które nie zasłonią parapetu. Poza tym zbyt długa firanka mogłaby przeszkadzać w codziennym funkcjonalna. Bardzo fajny rozwiązaniem są również zazdrostki. To firanki, które wiesza się w połowie okna na niewielkim karniszy, który montuje się w ramie okna. Aby dodać wnętrzu nuty elegancji, warto pokusić się o firany do salonu woalowe, wykonane z cienkiego, subtelnego materiału, który przypomina mgiełkę. To także doskonały sposób na rozświetlenie pomieszczenia. Z kolei w tradycyjnym wnętrzu warto zawiesić żakardowe firanki.
Po trzecie, firany do salonu lub sypialni, nadają domowej, ciepłej atmosfery, podkreślając przytulny klimat.
Jak wybrać firany?
Firany różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale również materiałem, z którego są uszyte, grubością, wzorem oraz sposobem upięcia. Każdy z tych elementów jest istotny, ponieważ wpływa na ilość wpuszczanego światła, przejrzystość, a także prezencję. Jak wybrać odpowiednią firanę?
Tkanina
Materiał, z którego uszyta jest firana, decyduje o ilości przepuszczanego światła. Najbardziej przejrzyste są firany z tiulu i markizety, które doskonale odnajdą się z każdym pomieszczeniu. Coraz większą popularnością cieszą się firany koronkowe, które tworzą niezwykłą dekorację.
Jeżeli zależy Ci na nieco grubszej ozdobie okiennej, która zapewni prywatność, postaw na woal. Ta nieprzezroczysta tkanina przepuszcza światło słoneczne, jednocześnie chroniąc przed spojrzeniami wścibskich przechodniów.
Upięcie
Nie bez znaczenia jest również sposób upięcia firanki. Wbrew pozorom wpływa nie tylko na prezencję, ale również na ilość wpadającego do wnętrza światła. Najwięcej światła przepuszczają niemaszczone ozdoby okienne z markizety. Idealnie odnajdą się w pomieszczeniach z niewielkimi oknami albo wychodzącymi na północ. Z kolei promienie słoneczne zatrzymasz firankami marszczonymi. To najlepsze rozwiązanie w pokoju z dużymi oknami, które wychodzą na południe.
Długość
Długość firanki dopasuj zarówno do rozmiarów okna, jak i całej aranżacji wnętrza. W salonie i sypialni najlepiej sprawdzą się ozdoby okienne, sięgające do podłogi. Z kolei w łazience i kuchni nieco krótsze lub wspomniane już zazdrostki.
Szary kolor to obecnie najpopularniejszy wybór wielu osób urządzających mieszkanie. Styl wnętrzarski, gdzie kolor przewodni jest stonowany, może przynieść wiele korzyści. Takie pomieszczenia wyglądają nowocześnie, przez długi czas nie trzeba inwestować w odświeżenie wnętrza. Wystarczy zastosować kilka sprawdzonych, pasujących dodatków, żeby wystrój wnętrza, nie nudził się przez długi czas.
Jakie kolory warto użyć?
Szary podobnie jak biały czy kremowy to wdzięczny kolor, który nie będzie gryzł się z wieloma propozycjami. Do najbardziej popularnych dodatków, które warto zastosować w swoim nowoczesnym wnętrzu, może być kolor zielony i granatowy. Ozdobne poduszki w kolorze butelkowej zieleni czy intensywny granatowy koc sprawdzą się w niejednym pokoju, czy to sypialni, czy salonie.
Granatowe akcenty przełamią często nudną spokojną szarość, dodadzą jej charakteru i niepowtarzalności. Ciemnoniebieskie odcienie czy zielone mogą być niezastąpione w czasie wybierania zasłon. Takie rozwiązania są odpowiednie nie tylko do wnętrz typowo męskich, wiele kobiet odnajdzie się w takiej kolorystyce.
Kobiety często stawiają na większą ilość dekoracji, w ich wnętrzach nie brakuje też: świeczników, wazonów czy osłonek na kwiaty, to wszystko również można otrzymać w sklepach specjalistycznych w tych modnych kolorach.
Kolory dla bardziej odważnych
Dodatki coraz częściej można zauważyć w takich kolorach, na które wcześniej mało kto by się w sklepie skusił. Mowa tutaj między innymi o kolorze żółtym. W dzisiejszych czasach kolor ten jest tak popularny, że można go zauważyć nie tylko na takich subtelnych dodatkach, jak koce, pledy, poduszki ozdobne.
W sklepach meblowych nie brakuje także mebli wypoczynkowych w tym kolorze, na przykład są to: kanapy, sofy i fotele. Szary kolor ścian i żółta kanapa mogą okazać się dobrym posunięciem, zdecydowanie nie będzie to nudna aranżacja. Intensywny kolor w połączeniu ze stonowanymi barwami, których zdecydowanie jest więcej w pomieszczeniu, stworzy dobre warunki do tego, żeby takie pokój uznać za dobrze nowocześnie urządzony.
Szary kolor w mieszkaniu
Szare mieszkanie pozostawione same sobie stanie się niegościnne, będzie brakowało tutaj ciepła tak charakterystycznego dla każdego domu. Od prawidłowo dobranych dodatków, koniecznie w bardziej intensywnym odcieniu, wiele zależy. Nie trzeba od razu zmieniać całego wyposażenia, wystarczy dokupić kilka charakterystycznych ozdobnych poduszek, koców, zasłon, obrusów czy dywanów, żeby móc cieszyć się komfortowym, zarówno funkcjonalnym, jak i dekoracyjnym wnętrzem.
To, co występuje w wyposażeniu, powinno stwarzać ładnie wyglądającą całość. Taka harmonia jest potrzebna do odpoczynku czy przyjmowania gości. Nie trzeba wiele nakładów finansowych, żeby móc polepszyć wizerunek salonu czy sypialni. Dodatki w intensywnych barwach nie są drogie, wystarczy je wybrać ze sklepów internetowych. Najlepiej wybierać te punkty sprzedażowe, które zajmują się rozprowadzaniem akcesoriów do gospodarstw domowych, żeby móc liczyć na dobre efekty.
Najprzyjemniejszą częścią remontu lub metamorfozy mieszkania jest wybór dodatków. Ogromna ilość form, kształtów i barw dostępnych powszechnie dekoracji może spowodować, że zupełnie nieświadomie i niezamierzenie zagracimy mieszkanie i zapełnimy nieplanowanym melanżem kolorystycznym, który zamiast ładu, wprowadza chaos. Sprawdźmy, jak dobrać dodatki do mieszkania, aby stylowo umilić wnętrze.
Dobór dodatków według konkretnego stylu
Konkretny styl we wnętrzach to główny nurt, za którym powinniśmy podążać, wybierając do nich dodatki. Inne dekoracje zakupimy do stylu nowoczesnego, inne do loftowego, klasycznego, glamour, czy minimalistycznego. Dodatki będą różniły się barwą, formą, kształtem, wielkością i surowcem, z którego są wykonane. Przykładowo w stylu skandynawskim królują jasne barwy z nawiązaniem do natury, dlatego świetnie sprawdzą się ramki na zdjęcia z naturalnego drewna, poduszki w lnianych poszewkach i białe wazony w różnych rozmiarach.
W stylu glamour możemy zaszaleć, kupując kryształowe świeczniki, biżuteryjne ramki na zdjęcia, oraz pikowane aksamitne poduszki. Najtrudniej dobrać dodatki do stylu minimalistycznego, który kieruje się zasadą „im mniej, tym lepiej”, co absolutnie nie oznacza, że mamy całkowicie zrezygnować z dekoracji. Świetnie sprawdzi się wielkoformatowa czarno-biała grafika ścienna, techniczne oświetlenie, oraz zielona duża roślina w okazałej prostej w formie i barwie donicy.
Kolorystyka jest najważniejsza
Wybierając dodatki do wnętrz, pamiętajmy o ich umiejętnym doborze kolorystycznym. Wprowadzonymi do wnętrza barwami możemy w kilka chwil ożywić pomieszczenie, stonować, lub diametralnie zmienić jego stylistykę. O porażce aranżacyjnej mówimy wtedy, kiedy kolorystyka dodatków „gryzie się”. Łączenie kolorów nie jest łatwe, ale warto przyswoić kilka uniwersalnych zasad oscylujących wokół wykorzystania koła barw.
Jeśli zależy nam na stonowanym wnętrzu, wybierzmy dodatki według zasady monochromatycznej, czyli dekoracje w tym samym kolorze, ale w różnych odcieniach. Wnętrze stwarzające wrażenie harmonijnego, ale jednak w różnych kolorach, możemy uzyskać za pomocą doboru dodatków w barwach pokrewnych.
Przykładowo, jeśli decydujemy się na dodatki w wyjściowym kolorze pomarańczowym, wybierzmy również te w kolorystyce żółci i czerwieni. Trzecim wariantem są kontrasty. To najodważniejsza i najbardziej charakterystyczna opcja. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzi się czerń, biel i czerwień, lub turkus.
Umiar dobrym doradcą
Dekoracje to doskonały sposób na ocieplenie, umilenie i uprzyjemnienie wizualne wnętrza. Pamiętajmy jednak o tym, jak ważny jest umiar. Może, zamiast wieszać kilkanaście małych obrazków na ścianie, warto zdecydować się na wielkoformatową grafikę?
Może w zastępstwie kilku niedopasowanych kolorystycznie poduszek zakrywających niemodną już kanapę, warto zakupić nowoczesną narzutę. Może jedna okazała biała donica ze skrzydłokwiatem piękniej ozdobi nasz salon niż kilka małych doniczek stojących na parapecie? Pamiętajmy o tym, że w dodatkach i dekoracjach czasem mniej znaczy więcej.
Dekoracje w domowym zaciszu sprawiają, że spędzanie czasu we własnym domu jest niezwykle przyjemne, komfortowe i relaksacyjne. Przytulne wnętrza wprawiają w dobry nastrój i zachwycają gości. Niezależnie od pomieszczenia, o każde należy zadbać z jednakową, należytą starannością, aby stworzyć spójną całość, która będzie służyć wszystkim domownikom.
Tekstylia
Materiałowe dekoracje to coś, co powinno znaleźć się w każdym domu. Niemalże każde wnętrze posiada coś z tekstyliów, co jest nie tylko funkcjonalne, ale spełnia także rolę dekoracji. W salonie czy sypialni oczywistymi są poduszki, koce i dywany. W tym przypadku na ogół sprawdza się zasada: im więcej – tym lepiej.
Różnego rodzaju poduszki i miękkie koce dodają przytulnego charakteru i wprowadzają nieco intymną atmosferę. Włochate dywany dodają luksusu i są niezwykle przyjemne w dotyku. W łazience zwykłe ręczniki warto zastąpić takimi ozdobnymi, wyszywanymi we wzory, z błyszczącą nitką, niezwykle miękkimi i puszystymi. W jadalni najlepiej sprawdzi się kolorowy bieżnik na stół lub materiałowe podkładki pod talerze. W kuchni zaś kuchenne ściereczki i rękawice kuchenne dodadzą kuchni prawdziwie domowego charakteru.
Oświetlenie
Na klimatyczny nastrój ogromny wpływ ma bogate oświetlenie. I nie chodzi tuta o drogie, luksusowe lampy. Chodzi o ilość i rozsądne ich rozłożenie. Poza podstawowymi lampami sufitowymi warto zadbać o dodatkowe oświetlenie. Na szafkach nocnych doskonale sprawdzą się lampki nocne o żółtawej barwie światła, która sprzyja odpoczynkowi i relaksowi. W salonie warto zainwestować w kinkiety naścienne. Ich odpowiednie ułożenie potrafi stworzyć niezwykłą świetlną iluminację.
Poza stałymi elementami, ciekawą dekoracją stanowią – ostatnio coraz to modniejsze – lampki i lampiony w długich sznurach, często zasilane na baterie. Na ogół nie stanowią one głównego źródła światła, ponieważ stanowią one głównie element dekoracyjny, a ich słabe światło dodaje klimatu w każdym wnętrzu. Podobnie zresztą jak świece – ich naturalny płomień pięknie migocze i pomaga się odprężyć.
Roślinność
Naturalne dodatki to zawsze dobry pomysł. Ocieplają wnętrze, sprawiają, że nie jest ono surowe i pozbawione duszy. Najlepszym rozwiązaniem są żywe rośliny – zarówno o kolorowych kwiatach, jak i wyłącznie zielonych liściach. Bogata kompozycja stworzy niepowtarzalną atmosferę w każdym pomieszczeniu.
Należy pamiętać, aby wybierać rośliny o takich wymaganiach, jakie warunki jesteśmy w stanie im zapewnić. To wszystko po to, aby cieszyły nasze oczy jak najdłużej. Kwiaty cięte to doskonały pomysł na nadanie świeżości wnętrzu, a w połączeniu z dekoracyjnym wazonem stanowią piękną kompozycję ozdobną. Jeśli jednak żywa roślinność nas nie przekonuje, można zastosować sztuczne kwiaty lub po prostu roślinne motywy obecne na innych dekoracjach, na przykład na wyżej wspomnianych tekstyliach. Świetnie prezentują się również misy i patery w kształcie liści, jak również figurki lub świeczki rzeźbione na kwiaty.