Gruntowe pompy ciepła dostępne są na rynku od bardzo dawna. W ostatnim czasie na popularności zyskały powietrzne pompy ciepła, jednak liczba sprzedawanych pomp gruntowych również stale rośnie. W artykule podpowiemy, jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu i na co zwrócić uwagę przy jej doborze, oraz wyjaśnimy, jak czytać tabele z danymi technicznymi.
Z tekstu dowiesz się:
- jak dopasować moc pompy ciepła do powierzchni budynku,
- jak sprawdzić moc pompy ciepła.
Jaka moc pompy ciepła do domu będzie najlepsza? Jaka pompa ciepła do domu jednorodzinnego spełni moje oczekiwania? Na te i inne pytania musi sobie odpowiedzieć każdy inwestor przed zakupem odpowiedniego sprzętu. Większość z nas czuje się jednak zagubiona, gdy przychodzi do konkretnych obliczeń. Wraz z ekspertami marki Vaillant postaramy się sprawić, żeby stały się dla Ciebie przystępniejsze. W jaki sposób? Czytaj dalej!
Jaka moc pompy ciepła do domu 120 m2, a jaka pompa ciepła do domu 200 m2?
Naturalnym jest, że pompa ciepła powinna zapewnić nam komfort nawet podczas największych mrozów, czyli pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa na moc grzewczą. Pierwszym krokiem, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką pompę ciepła wybrać do domu, jest więc określenie zapotrzebowania konkretnego budynku. Jak się później okaże, jest to najważniejszy element, który wpływa na dalsze kroki.
Inwestorzy budujący nowy dom mają ułatwione zadanie, ponieważ zapotrzebowanie ich budynku powinno być podane w projekcie lub charakterystyce energetycznej. Wartość ta wyrażona jest w kilowatach [kW]. Innym przypadkiem jest modernizacja instalacji. W takiej sytuacji mamy kilka sposobów określania zapotrzebowania, jednak najlepszym jest kontakt z audytorem energetycznym. Wykona on dla nas OZC, w którym będzie podana ta wartość. Zapotrzebowanie zależy od wielu elementów, między innymi od konstrukcji budynku, materiałów użytych do izolacji, kształtu budynku, rodzaju okien i wentylacji, lokalizacji itp. Jak widać, elementów jest wiele, a co za tym idzie, możemy popełnić wiele błędów, szacując zapotrzebowanie na własną rękę.
Innym sposobem określania przybliżonej wartości jest analiza zużycia opału w czasie zimy. Znając wartość zużytego węgla lub gazu, możemy oszacować wartość zapotrzebowania. Podobnym sposobem jest korzystanie z kalkulatorów internetowych lub współczynników strat ciepła określonych w W/m2 dla konkretnych Warunków Technicznych z danego roku. Wszystkie te metody są uproszczone i nie zastępują profesjonalnego audytu energetycznego. Warto zwrócić uwagę, że koszt audytu w skali inwestycji nie jest duży i może zostać dofinansowany z programu Czyste Powietrze, a oszczędności może nieść bardzo duże.
Jak sprawdzić moc pompy ciepła i jak dobrać pompę ciepła do budynku?
Znając zapotrzebowanie budynku, musimy dobrać pompę, która je pokryje. Moc pompy ciepła najczęściej jest podawana w konkretnych punktach oznaczonych literami: A – air (powietrze), B – brine (solanka), W – water (woda). W przypadku pomp powietrznych pierwszą literą będzie A. Oznacza ona, że pompa ciepła pobiera energię z powietrza. W przypadku pomp gruntowych będzie to B lub W. W pierwszym przypadku B oznacza pobieranie ciepła z gruntu przy pomocy solanki. Obecnie pompy ciepła do poboru ciepła używają raczej glikolu, jednak kiedyś do tego celu używana była solanka, stąd nazwa. W przypadku poboru ciepła z wód gruntowych przy pomocy studni użyjemy litery W.
Następnie podana jest temperatura tego źródła ciepła. Przykładowo B0 oznacza, że podana moc pompy ciepła jest w momencie, gdy temperatura gruntu jest równa 0 stopni. Analogicznie dla pomp powietrznych moc pompy ciepła może być podana dla A-7, czyli w momencie, gdy temperatura na zewnątrz jest równa -7.
Jak wiemy, moc pompy ciepła zmienia się, gdy zmienia się temperatura dolnego źródła (powietrza/gruntu/wody). O ile wahania temperatury zewnętrznej są dość duże i w czasie jednego sezonu grzewczego możemy mieć temperaturę -20 i +12, to temperatura gruntu jest raczej stała. Przyjmuje się, że temperatura gruntu to około 10ºC. Oczywiście pobierając energię z gruntu, wychładzamy go i temperatura może sięgać nawet 0ºC, a w krytycznych sytuacjach może dojść nawet do zamrożenia wymiennika ciepła. Dlatego ważna jest odpowiednia liczba odwiertów oraz ich głębokość, tak aby utrzymywać możliwie stałą temperaturę gruntu. Drugim punktem występującym po ukośniku jest temperatura górnego źródła, czyli naszej instalacji. Najczęściej jest to instalacja podłogowa lub grzejnikowa zalana wodą, czyli W35 – woda o temperaturze 35ºC (wartość dla podłogówki) lub W55 – woda o temperaturze 55ºC stopni (wartość dla grzejników).
W przypadku pomp gruntowych interesuje nas moc pompy w punkcie B0/W35 lub B0/W55, zależnie od tego, czy mamy grzejniki, czy podłogówkę. Niekiedy temperatura zasilania będzie inna i można dopytać producenta o moc w konkretnym punkcie. Znając zapotrzebowanie budynku wyrażone w kW, wybieramy pompę, która będzie miała większą moc niż nasze zapotrzebowanie.
Przed wyborem urządzenia warto skonsultować się więc z doradcą technicznym Vaillant, który zweryfikuje założenia oraz pomoże określić wielkość odwiertów, które są potrzebne do odpowiedniej pracy. Wykaz gruntowych pomp ciepła flexoTHERM, m.in. flexoCOMPACT, znajdą państwo na stronie marki Vaillant.
Poniżej została przedstawiona moc pomp ciepła Vaillant w różnych warunkach:
Zgodnie z powyższą tabelą dla budynku o zapotrzebowaniu 8 kW z ogrzewaniem podłogowym najlepszym wyborem będzie pompa ciepła VWF 87/4, której moc w punkcie B0/W35 to 8,8kW.
Powietrzne pompy ciepła dobieramy na punkt biwalentny. Zupełnie inaczej jest w przypadku gruntowych pomp ciepła. W takich instalacjach dążymy do tego, aby pompa ciepła w 100% pokryła zapotrzebowanie monowalentnie, bez udziału drugiego źródła ciepła, np. grzałki. Zaletą gruntowych pomp ciepła jest stała i wysoka temperatura gruntu w odróżnieniu od powietrza. Źródło to jest bardziej stabilne, dzięki czemu gruntowe pompy ciepła mają wyższy wskaźnik efektywności w skali całego roku i co za tym idzie, koszt ogrzewania nimi jest niższy!