Otworzenie firmy ogrodniczej wymaga zarejestrowania własnej działalności gospodarczej. To poważne przedsięwzięcie, które wymaga określonego kapitału i dobrej znajomości rynku, jednak rozsądne i profesjonalne podejście do rozpoczęcia własnego biznesu zaowocuje sukcesem. Podpowiadamy, jak założyć własną firmę ogrodniczą i na co zwrócić szczególną uwagę w kwestiach prawnych.
Własna firma ogrodnicza z prawnego punktu widzenia
Zainteresowanie ogrodnictwem, doskonała znajomość roślin i znakomite wyczucie estetyki to cechy, które mogą zwiastować powodzenie w prowadzeniu własnej firmy ogrodniczej. Kierunkowe wykształcenie nie jest konieczne, ale bez wątpienia jest wartością dodaną w prowadzeniu własnego biznesu związanego z ogrodnictwem. Jeśli masz powyższe cechy i rozważasz otworzenie własnej firmy, na początek przyjrzyj się kwestiom prawnym.
Otworzenie własnej firmy ogrodniczej w praktyce oznacza rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Jako ogrodnik prowadzący własny biznes będziesz podlegał tym samym przepisom, co inni przedsiębiorcy. Warto wspomnieć, że firmę ogrodniczą można zarejestrować nie tylko jako jednoosobową działalność gospodarczą, ale także jako spółkę — gdy firmę otwieramy ze wspólnikiem bądź wspólnikami.
Istotną kwestią jest również forma opodatkowania firmy. Przedsiębiorca ma do wyboru opodatkowanie na zasadach ogólnych lub podatek liniowy. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku spółek, gdzie najpierw pobierany jest podatek dochodowy od osoby prawnej (CIT), a dochody dzieli się między wspólników, którzy rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). Następnie należy określić profil działalności firmy, czyli przygotować kody PKD opisujące specyfikę własnej działalności. Ważne, by dokładnie określić, w czym dana firma ogrodnicza będzie się specjalizować. W przypadku chęci sprzedaży nasion lub środków ochrony roślin konieczne są koncesje, o czym warto pamiętać.
Zakładanie własnej działalności gospodarczej wymaga załatwienia określonych spraw urzędowych, o których wspomnieliśmy wyżej. Firma ogrodnicza stanie się oficjalną formą działalności gospodarczej w momencie, gdy właściciel firmy zostanie wpisany do rejestru przedsiębiorców. Wniosek o wpis można złożyć online albo stacjonarnie w urzędzie miasta lub gminy.
Gdy zakładanie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej wydaje Ci się zbyt skomplikowane, skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników. W kwestiach prawnych i urzędowych pomocni są również księgowi. Prowadzenie firmy ogrodniczej, podobnie jak prowadzenie każdego innego biznesu, wymaga stałej współpracy z biurem księgowym.
Analiza rynku i opracowanie strategii firmy
Otworzenie własnej działalności gospodarczej nie jest trudne, ale kluczową kwestię stanowi sens założenia firmy. Celem prowadzenia własnego biznesu jest przede wszystkim chęć zarabiania pieniędzy. Niewiele osób może sobie pozwolić na prowadzenie nierentownej firmy wyłącznie po to, by realizować swoją pasję. W takim razie jak ustrzec się przed biznesową porażką?
Najważniejszym punktem poprzedzającym otwarcie własnej działalności jest dokładna analiza rynku. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, jak wygląda konkurencja w wybranej przez Ciebie lokalizacji. Analiza rynku pozwoli również oszacować szanse firmy na sukces. Badanie rynku można przeprowadzić samodzielnie, opierając się na dostępnych danych. Można również zlecić analizę profesjonalnej firmie, która przedstawi dokładny i rzetelny raport.
Jeśli okaże się, że firma ogrodnicza w danej lokalizacji ma potencjał rozwoju i duże szanse na utrzymanie się na rynku, można przystąpić do opracowywania strategii biznesu. To nie tylko biznesplan, ale również cele firmy i sposoby ich osiągania. Należy również pamiętać, że każda nowa firma na rynku powinna zainwestować w marketing, by pozyskać pierwszych klientów i umożliwić budowanie listy stałych odbiorców usług.
Firma ogrodnicza od strony BHP: sprzęt i odzież dla ogrodnika
Po przejściu przez sprawy urzędnicze, księgowe i marketingowe przyszedł czas na kompletowanie wyposażenia. Firma ogrodnicza musi dysponować profesjonalnym sprzętem, do którego zaliczamy między innymi narzędzia ogrodnicze, czy samochód. Kompletowanie narzędzi do pracy będzie wymagało pewnego nakładu finansowego. Warto zainwestować w dobry sprzęt, gdyż to przełoży się na komfort pracy i efekt. Na szczęście pasjonaci ogrodnictwa doskonale wiedzą, jakie narzędzia sprawdzają się najlepiej i na które marki warto zwracać uwagę.
Istotne jest również przestrzeganie przepisów BHP. Odpowiednie buty do pracy to zaledwie część wytycznych, które należy spełnić — nie tylko ze względu na przepisy, ale przede wszystkim ze względu na własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo pracowników, jeśli zdecydujesz się zatrudnić dodatkowe osoby. Odzież ochronna to także niezbędnik. Ubrania robocze powinny być dostosowane do pory roku i rodzaju wykonywanej pracy. Rękawiczki ochronne, komplet przeciwdeszczowy, ocieplane ubrania, okulary ochronne to przykłady przedmiotów, które w pracy ogrodnika będą potrzebne na co dzień. Wszystkie niezbędne elementy odzieży ochronnej do pracy w ogrodzie znajdziesz na przykład na stronie: https://pol-paw.pl/odziez-robocza-c-1050.html.
Sprzęt ogrodniczy należy dobierać pod usługi, które będziesz oferować swoim klientom. Przed przyjmowaniem pierwszych zamówień dobrze jest zrobić listę i upewnić się, że narzędzia są kompletne, a w aucie firmowym nie brakuje niczego, co podczas realizacji zlecenia mogłoby okazać się potrzebne.
Własna firma ogrodnicza: podsumowanie
Indywidualne predyspozycje, plany i marzenia to czynniki, które przyczyniają się do tworzenia pomysłu na własny biznes. Własna firma ogrodnicza może być jednym z takich pomysłów, a jej zakładanie nie różni się bardzo od otwierania dowolnej innej działalności gospodarczej. Przynajmniej pod względem prawnym. Działalność należy zarejestrować, a następnie zadbać o posiadanie konkretnych koncesji i uprawnień (jeśli są konieczne). Właściciel nowej firmy ogrodniczej musi również korzystać z usług księgowego — tak mówi prawo.
Samo otworzenie firmy niestety nie gwarantuje sukcesu, dlatego decyzję o rozpoczęciu działalności należy dobrze przemyśleć, analizując konkurencję, a także możliwości i ograniczenia kształtujące lokalny rynek. Jeśli w rejonie, w którym chcesz się realizować, jest zapotrzebowanie na usługi ogrodnicze, a konkurencja nie jest duża, istnieje potencjał na rozwój biznesu. Jeśli analiza rynku wykaże, że takiego potencjału nie ma, warto pomyśleć nad innym rodzajem działalności. Należy również krytycznie podejść do własnych umiejętności i pamiętać o samodoskonaleniu — to pomaga w wyprzedzaniu konkurencji.
Na koniec warto zostawić równie ważne kwestie związane z wyposażeniem miejsca pracy. Narzędzia ogrodnicze, odpowiedni samochód i odzież ochronna pomogą Ci wykonywać pracę jak najlepiej i najbezpieczniej. Wszystkie akcesoria do pracy, w tym niezbędne produkty BHP oferuje sklep BHP Pol-Paw. To wszystko, czego potrzebujesz, by móc realizować się we własnej firmie ogrodniczej.