Domy kanadyjskie inaczej zwane domami szkieletowymi, to doskonała alternatywa dla budownictwa tradycyjnego.
Budowa domu kanadyjskiego, to zadanie na każdą porę roku, ponieważ nie prowadzi się zbyt wielu robót mokrych. Dlatego domy kanadyjskie, czyli budownictwo szkieletowe, to technologia coraz bardziej zyskująca na popularności. Dom kanadyjski może być znakomicie zaizolowany, osiągając wysokie parametry energooszczędne.
Zasady budowy domu kanadyjskiego
Domy kanadyjskie, czyli budowane w technologii szkieletowej, łatwo jest zaprojektować i zbudować energooszczędnie. Ich główny ich budulec stanowi materiał izolujący termicznie, który wypełnienia ściany między elementami szkieletu. Przy dodatkowym dociepleniu ścian dom spełni normy domu pasywnego.
Budowa domu kanadyjskiego to raczej nie jest zadanie do zrealizowania samodzielnie, systemem gospodarczym. Na rynku istnieje wiele firm, którym możemy zlecić budowę domu w systemie szkieletowym.
Od inwestora i architekta będzie zależało, jaką formę przybierze nasz dom kanadyjski. Jeśli elewację domu szkieletowego zdecydujemy się wykończyć oblicówką z drewna – uzyskamy klasyczny drewniak. Kiedy go otynkujemy, będzie wyglądać jak każdy dom murowany. Jeśli zdecydujemy się pokryć elewację płytkami klinkierowymi, uzyskamy efekt podobny jak w przypadku ścian trójwarstwowych. Te sposoby wykończenia można twórczo i dekoracyjnie łączyć.
Domy kanadyjskie – fakty i mity
Budowa domów w technologii kanadyjskiej ma swoje zalety i wady, jak zresztą każda technologia. Wokół „kanadyjczyków” narosło wiele mitów. Domy szkieletowe zaczęto budować w Polsce w latach 90 XX wieku na skutek wielkiej popularności tych domów na świecie. Niestety budów podejmowały się firmy i ekipy nie posiadające odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji konkretnie w zakresie budowy domów szkieletowych. Stąd, po nieudanych budowach pozostało wiele niepochlebnych opinii o domach kanadyjskich. Tymczasem na świecie domy wznoszone w tej technologii od lat cieszą się uznaniem. Warunek – są wznoszone przez prawdziwych fachowców.
Kiedy przymierzamy się do budowy domu kanadyjskiego, dobrze jest obejrzeć domy kanadyjskie zbudowane prawidłowo i zgodnie ze sztuką. Można też porozmawiać z ich zadowolonymi mieszkańcami i ewentualnie zapytać o firmę, która budowała ich dom. Jeśli nie ma takiej możliwości, zanim wybierzemy wykonawcę i podpiszemy umowę, obejrzyjmy referencje i wykonane realizacje.
Budowa domu kanadyjskiego to rozwiązanie dla niecierpliwych. Konstrukcja takiego domu powstaje w 2-3 miesiące. Przy zastosowaniu prefabrykatów, możemy ten proces jeszcze przyspieszyć – montaż bryły może trwać nawet kilka dni. Znacznie dłużej trwają prace wykończeniowe, bo od 2 do 4 miesięcy. Takie tempo może być dla niektórych inwestorów wadą, ponieważ brak możliwości rozłożenia budowy na etapy sprawia, że fundusze przeznaczone na budowę musimy zgromadzić w jednym czasie. Warto się jednak na to przygotować, ponieważ budowa domu kanadyjskiego może być naprawdę dobrym rozwiązaniem.