Porady

Wnętrza w stylu biophilic design. Jak urządzić i co je wyróżnia?

Wnętrza w stylu biophilic design. Jak urządzić i co je wyróżnia?

Biofilia we wnętrzach to obecnie jeden z najchętniej wykorzystywanych trendów. Polega na wprowadzeniu do aranżacji wnętrz elementów ze świata natury. Wykorzystywanie biophilic design korzystnie wpływa na zdrowie i komfort domowników. „Żywe ściany”, naturalne tkaniny i materiały pozwalają stworzyć we własnym domu klimat, dzięki któremu poczujemy się jak na łonie natury.

Na czym polega biophilic design?

Biofilia to kierunek, który zyskał swoją popularność za sprawą amerykańskiego biologa Edwarda O. Wilsona. W dekoracji wnętrz polega on na urządzaniu pomieszczeń w duchu bliskości z naturą, co ma sprzyjać wypoczynkowi i dobremu samopoczuciu podczas przebywania we własnym domu. Dąży się do uzyskania przytulnych i łagodnych wnętrz, unikając pstrokatych i krzykliwych kolorów na rzecz jasnych i stonowanych barw pochodzących ze świata przyrody. Elementy biofiliczne można wprowadzać na różne sposoby. Do najchętniej wykorzystywanych rozwiązań należą „żywe ściany”, naturalne metody oświetlenia i wykorzystywanie dodatków np. z lnu, bawełny lub wikliny. Artykuły o wnętrzach informują, że współczesna architektura koncentruje się wokół zdrowia i dobrego samopoczucia domowników. Projektowanie w zgodzie z naturą to jeden ze sposobów przemycania do stylizacji wnętrz elementów prawdziwości i surowości, które mają zredukować poziom stresu i pozwolić domownikom na oderwanie się od codziennego pędu życia.

Jak wprowadzić biofilię do salonu?

Naturalne motywy mogą pojawić się np. w pokoju dziennym. Salon to pomieszczenie, które ma sprzyjać wypoczynkowi. Warto postawić tam na meble z naturalnego drewna w jasnej kolorystyce i dużą ilość żywych kwiatów. W pomieszczeniach o większym metrażu ciekawym zabiegiem są tzw. żywe ściany, czyli ogrody wertykalne umieszczone na całej przegrodzie (od podłogi aż do sufitu). Nie tylko tworzą one niepowtarzalny efekt wizualny, ale przede wszystkim służą oczyszczeniu powietrza. Całość mogą dopełnić lampy z naturalnych materiałów i dekoracyjne makramy ze sznurka z naturalnych włókien.

Biophilic design to dobra propozycja także dla zwolenników wyrazistych rozwiązań. Jednym ze sposobów może być połączenie drewna tekowego na meblach czy blacie stołu z jasnym beżem na ścianach. Taką aranżację uzupełni tapeta imitująca dzianinową tkaninę i dywany z naturalnych włókien. W pokoju dziennym najlepiej zdecydować się na duże okna, które będą źródłem naturalnego światła. Jeżeli w salonie jest wyjście na taras, warto zaaranżować tę przestrzeń w podobny sposób. Dzięki temu taras stanie się przedłużeniem pokoju dziennego i stworzy wrażenie przestrzeni otwartej na ogród i otoczenie domu.

Atutem biofilii jest łatwość kompozycji. Elementy dekoracyjne zaczerpnięte ze świata przyrody dobrze do siebie pasują i łatwo zestawić je z różnymi materiałami, np. ceramiką, szkłem czy metalem.

Similar Posts